Tylko spokojnie…

Fot. focustlife.com

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów to świetna okazja, by chociaż na chwilę zapomnieć o nerwach, stresie, czy przekleństwach. To właśnie dziś (28 października) w kalendarzu świat nietypowych przypada dzień, w którym powinniśmy wziąć głęboki oddech, zaczerpnąć większy łyk kawy czy też uśmiechnąć się, po prostu bez powodu.

Czynników, które powodują nadwyrężenie naszych nerwów, jest tyle ilu ludzi, którzy na co dzień muszą się z nim zmierzyć:

– Denerwuje mnie zaczepianie na ulicy. Dużo jest osób żebrzących, ale nie wszystkie z nich są tak naprawdę w potrzebie – mówiła mieszkanka Czestochowy.

– Mnie irytują rozkłady jazdy autobusów i pociągów. Pociąg mojej relacji jeździ raz na dwie godziny. To zdecydowanie za rzadko – powiedział stojący na przystanku mężczyzna.

– Ja się denerwuję na to, że nie umiem matematyki – tłumaczyła z żalem jedna z licealistek.

A jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?

– Dobrą metodą jest pójście na spacer, w otoczeniu zieleni. Nad wodę lub do lasu – zaproponowała starsza kobieta.

– Czasem staram się narysować to, co mnie denerwuje, a następnie zniszczyć ten rysunek. Dobrze jest też po prostu się przejść – przyznał przechodzień.

– Nie odmawiam sobie małych przyjemności. Myślę, że to bardzo pomaga. Jak mam tylko chwilę wytchnienia to korzystam i robię rzeczy, które lubię robić – powiedziała mama dwójki dzieci.

Według specjalistów jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwalczenie stresu i ukojenie nerwów jest głębokie, powolne i równomierne oddychanie. Będąc skoncentrowanym na równym rytmie oddechu, w naturalny sposób przechodzimy w stan odprężenia. Nie zaszkodzi także zjedzenie czegoś słodkiego. Czekolada dostarcza m.in. endorfin, odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, którego jesienią jest szczególnie potrzeba.

BNO