„Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która w dniach 6-8 grudnia odbywała się w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie oraz na Jasnej Górze. Celem konferencji było m. in. przypomnienie wkładu narodowego sanktuarium w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz misji wykonywanej przez często zapomnianych artystów, pisarzy, nauczycieli, a także duchownych i siostry zakonne, którzy troszczyli się o zachowanie narodowej tradycji. Prelegenci przybliżali różne wątki związane z jasnogórską Hetmanką. Jednym z nich była „Bogurodzica romantyków”. Na temat Bogurodzicy mówił w ostatnim dniu konferencji prof. Jan Malicki z Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach:

– “Bogurodzica” jest jednym z najważniejszych tekstów naszej kultury, który obejmuje czas od średniowiecza po współczesność. W dalszym ciągu nie mamy zupełnie pomysłu, jak zinterpretować ten tekst, który wszyscy znamy, śpiewamy i bez którego nie wyobrażamy sobie dziejów naszej kultury – mówił o ponadczasowym fenomenie utworu prof. Jan Malicki.

Nie zabrakło także wątków dotyczących bliższej historii Jasnej Góry, takich jak Raport Jasnogórski 2016  czy Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Referat na ten temat wygłosiła wicedyrektor Radia FIAT Aleksandra Mieczyńska:

 – Były to spotkania, które na Jasnej Górze gromadziły  wielu ludzi, nie tylko tych, którzy brali udział w dyskusjach, które prowokowały, aby wielu tekstom przyglądać się przez pryzmat istotnych wydarzeń lub postaci, na przykład kard. Stefana Wyszyńskiego. Celem tych spotkań było także przyjrzenie się temu, jak współcześnie patrzymy na Boga, na Maryję i czy potrafimy korzystać z tej wolności, którą nam dano – mówiła Aleksandra Mieczyńska.

Wykład na temat „Częstochowa miasto Maryi, miasto wolności i Katolicka Rozgłośnia FIAT jako owoc Światowych Dni Młodzieży” wygłosił ks. Piotr Zaborski – dyrektor Radia FIAT.

– Ojciec Święty mówił, że Częstochowa i Jasna Góra to miasto i Sanktuarium, których misją jest misja wolności, ewangelizacja i wychowywanie do wolności. Ponad półmilionowa rzesza ludzi, która przybyła na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie, potrzebowała też obsługi medialnej. Wtedy też odpowiedzialny za Biuro Obsługi ŚDM ks. prałat Marian Duda zainicjował powstawanie naszego Radia. Dzisiaj to Radio wraca do swoich korzeni i chce realizować dalej swoją misję wolności, nie zamykając się na nikogo – mówił ks. Piotr Zaborski.

Konferencji towarzyszyła okolicznościowa wystawa ze zbiorów Klasztoru Jasnogórskiego, prezentująca artefakty związane z dążeniem do odzyskania przez Polskę niepodległości, którą można było obejrzeć w budynku Uniwersytetu.  Patronat Narodowy nad sympozjum objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content