Uchroń się przed żółtaczką

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest bardzo podstępną chorobą. Można zarazić się podczas zwykłych codziennych czynności i nawet tego nie zauważyć. Choroba czasem rozwija się latami, nie dając żadnych widocznych objawów. W stołówce, restauracji, publicznej toalecie. Czasem wystarczy wypić skażoną wodę, zjeść owoc umyty w brudnej wodzie lub posiłek przygotowany brudnymi rękoma przez zakażoną osobę. Warto zatem przestrzegać zasad higieny, myć ręce przed jedzeniem, unikać jedzenia w ulicznych barach, myć owoce i warzywa w gorącej wodzie, a także pić przegotowaną wodę i mleko. Zaleca się także  szczepionkę przeciw  WZW typu A. Żółtaczka może doprowadzić do niewydolności wątroby, uszkodzenia nerek, zaniku szpiku kostnego i gorszej krzepliwości krwi.

Na terenie Polski od początku roku do połowy czerwca 2018 odnotowano 847 przypadków WZW A (424 zachorowań w tym samym okresie w roku 2017).

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń. W 59 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 153 zachorowań, natomiast w 47 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowało 127 osób.

PNP

Tagged with