UJD: Sympozjum o Fredrze i Napoleonie

„Maskarada historyczna: Aleksander hrabia Fredro i Napoleon Bonaparte” – to nazwa sympozjum naukowego, które odbyło się w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie w poniedziałek 8 października.

Spotkanie było skierowane do uczniów częstochowskich szkół i miało związek z mijającą w tym roku 225. rocznicą urodzin Aleksandra Fredry, jednego z najpopularniejszych polskich komediopisarzy. Patronat honorowy nad sympozjum objął Senator RP Artur Warzocha. Jaki związek ze sobą mają postacie Aleksandra Fredry i Napoleona Bonaparte?

Dlaczego „maskarada”? Dlatego, że chcemy pokazać, co łączy Fredrę i Napoleona, a łączy ich dosyć wiele. Na przykład to, że Fredro mając lat 16 wstąpił do armii Napoleona, służył mu wiernie przez prawie 6 lat. Kiedy Napoleon abdykował na Elbę, Fredro wystąpił z armii cesarza i zajął się pisaniem. W swoim pamiętniku, który został wydany po jego śmierci obalił kult epoki napoleońskiej – mówi Ewelina Dziewońska-Chudy, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

Aleksander Fredro żył w latach 1793-1876, zmarł w wieku 83 lat. Z kolei Napoleon Bonaparte urodził się w 1769 roku, zmarł w 1821 roku mając 51 lat.

PK