Umów wizytę w ZUS i nie czekaj w kolejce

Fot. ZUS

Każdy, kto chciałby skorzystać z usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie czekając w kolejce, może umówić się na wizytę przez internet. Dzięki temu termin załatwienia sprawy w instytucji ustalamy sami, wybierając odpowiedni dzień i godzinę.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego tłumaczy, że taka opcja dostępna jest dla posiadaczy profili na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

– Warto z niej skorzystać, bo pozwala nam zaoszczędzić czas i załatwić swoje sprawy we wcześniej wyznaczonym terminie. Każdy użytkownik PUE ZUS może zarezerwować wizytę w wybranej przez siebie placówce ZUS i niemal z marszu podejść do odpowiedniego stanowiska. Zamówienie wizyty na konkretną datę, godzinę i w interesującej nas sprawie, to tylko kilka kliknięć na swoim profilu.

Zaplanowanie wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wymaga spełnienia kilku warunków.

– Wystarczy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na www.zus.pl. Następnie na swoim profilu PUE w „Panelu Ogólnym” wybrać: zakładkę „Wizyty”, a następnie „Rezerwacja wizyty”. Później wybieramy placówkę ZUS, w której chcemy umówić wizytę. Następnie sprawę, której dotyczy dana wizyta oraz dogodny dzień i godzinę spotkania. Umawiając się elektronicznie na wizytę w ZUS mamy do wyboru grupy spraw i wybieramy zakres, który nas interesuje. To mogą być zagadnienia emerytalno-rentowe, składki i ubezpieczenia, zasiłki, świadczenia rehabilitacyjne, czy chociażby kwestie założenia profilu zaufanego. Po wybraniu sprawy, jaką chcemy załatwić, wyświetli się kalendarz z bieżącym tygodniem i dostępne terminy rezerwacji wizyt. Na czas jednej wizyty w kalendarzu zarezerwowano pół godziny. Pierwszą wizytę można zaplanować już na ósmą rano, ostatnią na godzinę 14.00, a w poniedziałki nawet na godzinę 16:15. Nie trzeba się obawiać, że w tym samym czasie do jednego „okienka” umówi się kilka osób. Zarezerwowane wcześniej godziny są zaznaczone czerwonym polem z komentarzem „Termin zajęty”.

Umówioną wizytę można odwołać w każdej chwili, anulując zaplanowane odwiedziny w zakładce „Wizyty”, w opcji „Przegląd i anulowanie rezerwacji”.

ABK/ZUS