Fot. Radio Fiat

W oddziale częstochowskim Archiwum Państwowego można zobaczyć wyjątkowe wydanie „Gońca Częstochowskiego”, który informował mieszkańców o wydarzeniach lokalnych i stanowił bazę wiedzy dotyczącą walk na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Każdy, kto chciałby poznać nastroje społeczne z 15 sierpnia 1920 roku, powinien udać się do działu bibliotecznego.

„Goniec Częstochowski” to polski dziennik kulturalno-społeczny wydawany w okresie międzywojennym. Częstochowskie archiwum udostępnia jego oryginalne, ponad 100-letnie wydania, zwracając uwagę czytelników szczególnie na jedno z nich. Więcej na temat egzemplarza mówi starszy archiwista Michał Mszyca.

To „Goniec Częstochowski” nr 185, który został wydany 15 sierpnia 1920 roku. Znajdziemy w nim informację o Święcie Wniebowzięcia NMP, które nawiązuje pielgrzymek, ale również do „Cudu nad Wisłą”. W tym numerze mamy opis tego, co działo się na froncie podczas wojny. Jest też modlitwa autorstwa Władysława Dudkiewicza, w którym zawarta jest prośba do Matki Bożej o opiekę nad żołnierzami walczącymi z armią bolszewicką. Jeżeli kogoś ciekawi, jak wyglądała sytuacja na froncie oraz jak była odbierana w Częstochowie, zapraszamy do archiwum.

Wszystkie wydania „Gońca Częstochowskiego” znajdują się w zasobie bibliotecznym udostępnionym w czytelni archiwum, a także w wersji cyfrowej na stronie Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego.

ABK

Skip to content