Uniwersytet Jana Długosza z nowymi umowami

W piątek, 21 grudnia podpisane zostały trzy umowy między Uniwersytetem im. Jana Długosza a miastem dotyczące współpracy w celu realizacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektów, służących podnoszeniu kompetencji językowych, programistycznych, komunikacyjnych oraz planowaniu ścieżki zawodowej.

 – Rektor UJD dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podkreśla, że uzyskanie dofinansowania do wszystkich trzech projektów to efekt bardzo dobrej współpracy z miastem. – Ta współpraca nie jest jednostkowa tylko długofalowa – mówi. – Udział miasta był jednym z kluczowych elementów pozytywnej oceny merytorycznej projektów. Wszystkie skierowane są do mieszkańców miasta i podkreślają kwestie kompetencji językowej. Jesteśmy postrzegani jako uczelnia, która dobrze kształci językowo. Okazuje się, że tego typu kompetencje są bardzo potrzebne na rynku pracy.

Dwa projekty „Uniwersytet Językowy Drugiego Wieku” oraz „Językowy Uniwersytet Trzeciego Wieku” związane są z podnoszeniem kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego osób drugiego i trzeciego wieku. Pierwszy z tych projektów adresowany jest do osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa i dotyczy bardziej specjalistycznych umiejętności językowych. Drugi jest kierowany do Uniwersytetu Trzeciego Wieku i będzie ofertą zajęć dydaktycznych. Trzeci projekt „Tranzycja w dorosłość z kompetencjami przyszłości” wpisuje się w strategię aktywizacji społecznej i zawodowej dzieci oraz młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu Częstochowy i jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 15-18 lat.

– Trzecim projektem obejmiemy 60 osób, które będą miało możliwość skorzystania nie tylko ze szkoleń językowych, ale również w zakresie programowania – informuje Daniel Kukla, prodziekan ds. nauki na Wydziale Pedagogicznym UJD w Częstochowie. – Duży nacisk w projekcie położony jest na umiejętności funkcjonowania na rynku pracy, umiejętności interpersonalne. Wychowankowie placówek będą mogli skorzystać również ze szkoleń z zakresu małej przedsiębiorczości, które mają im pomóc w wejściu na rynek pracy i znalezieniu tam dla siebie odpowiedniego miejsca, doradztwo zawodowe.

Pierwsze dwa projekty będą realizowane do września 2022 roku. Trzeci projekt „Tranzycja w dorosłość z kompetencjami przyszłości” potrwa do końca października 2020 roku.

Źródło: UM Częstochowy

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content