Upały nie odpuszczają – warto się do nich przygotować

Przed nami kolejne upalne dni. Do tak wysokich temperatur, koniecznie trzeba się przygotować. Zadbajmy zwłaszcza o dzieci, seniorów i osoby chore. Warto zainteresować się losem osób samotnych. Nie zapominajmy również o zwierzętach domowych. Pamiętajmy o zapewnieniu im dostępu do wody, nie zostawiajmy ich w zamkniętych samochodach. W ciepłych promieniach słońca nie bądźmy dla siebie oziębli.

Od kilku dni upały doskwierają wszystkim, dlatego apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz rozwagę. Podczas najbliższych dni warto zatroszczyć się o seniorów mieszkających w sąsiedztwie. Wysokie temperatury bowiem, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża.

Apelujemy szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Nawet jeśli wydaje się nam, że pojazd nie jest nagrzany, to już w kilka minut temperatura wewnątrz może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Sami nie pozostawajmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję, dzwoniąc pod numer 112 i pozostańmy na miejscu do czasu przyjazdu służb. Pamiętajmy też o tym, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

Prognozy pogodowe na następne dni zapowiadają kolejną falę upałów, dlatego warto stosować lekkie nakrycie głowy szczególnie u tych najmłodszych. Nie należy przesadzać z opalaniem i stosować kremy z filtrem, które uchronią naszą skórę przed poparzeniami.

Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

– Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

– Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

– Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

– Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

– Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

– Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

– Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

– Odpoczywając nad wodą, pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

– Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Upały, to okres szczególnie trudny także dla kierowców, którzy poruszają się po drogach. Niełatwa aura odbija się na naszym samopoczuciu oraz koncentracji. Niestety, wpływa to na jakość jazdy i coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach. Uczestnicy ruchu w takich warunkach tracą czujność, są rozkojarzeni, ich reakcje są opóźnione, może dochodzić również do osłabnięć czy omdleć. Sytuacje takie mogą powodować niebezpieczne, często nieprzewidywalne manewry na drodze, których skutki mogą być tragiczne, a statystyki w tym zakresie są nieubłagane.

Źródło: KMP w Częstochowie

Skip to content