Wysoka temperatura w miejscu pracy potrafi stanowić prawdziwe wyzwanie. Koncentracja pracowników pogarsza się, a w przypadku robót fizycznych łatwiej jest o wypadek. Aby zapobiec przykrym niespodziankom, pracodawca może sporządzić wykaz prac, w odniesieniu do których będzie obowiązywać skrócony czas pracy. Nie każdy wie, że w trakcie upałów na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki względem pracownika. Dotyczy to między innymi osób zatrudniających pracowników wykonujących prace szczególnie ciężkie.

Dla większości osób maksymalna temperatura, w jakiej mogą pracować w pomieszczeniach, nie została określona. Takie uregulowanie wprowadzono dla pracowników młodocianych (16-18 lat). Nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza – 65 proc. Jeśli temperatura przekracza określone maksimum, młodociani mogą odmówić przyjścia do zakładu. Zmniejszenie związanych z upałami uciążliwości w pomieszczeniach jest możliwe m.in. dzięki wentylacji i klimatyzacji. Stosowanie tych rozwiązań zwalnia szefa z obowiązku zapewnienia napojów pracownikom w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w nich nie przekracza 28 stopni. Gdy w pomieszczeniu temperatura wynosi co najmniej 29 stopni, pracodawca musi zapewnić napoje. Pracującym na otwartej przestrzeni szef musi zapewnić napoje (wzbogacone o sole mineralne i witaminy), gdy temperatura przekracza 25 stopni. Napoje powinny być dostępne w ciągu całej zmiany.

Do Państwowej Inspekcji Pracy coraz częściej trafiają zgłoszenia dotyczące łamania ustalonych zasad przez pracodawców. Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Co istotne, nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do nawet 30 tys. złotych.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content