Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Częstochowie

Ponad 32 tys. dzieci i młodzieży uroczyście rozpoczęło nowy rok szkolny w Częstochowie. W samych szkołach podstawowych pierwszy dzwonek usłyszało prawie 14 tys. uczniów.

W dniu obchodów uroczystego rozpoczęcia nauki istotna jest także modlitwa, dlatego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego bp Andrzej Przybylski odprawił Mszę św., skierowaną do młodych.

– Modlimy się i troszczymy się o uczniów oraz szkoły w kontekście różnych pomysłów na programy szkolne i wychowanie dzieci.  Dlatego też tak mocno podkreślałem w homilii, że źródłem mądrości jest Bóg. Jeśli ogranicza się Boga lub wyrzuca z polskiej szkoły, to wyrzuca się źródło mądrości – przypomniał duchowny.

We Mszy św. wzięli udział m.in. nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa. Obecny był także ks. Łukasz Mazurek, katecheta w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

– Jako katecheci zauważamy, że nauka w szkole staje się trudna, ponieważ młodzi ludzie nie potrafią słuchać. Dotarcie do takiego człowieka jest trudniejsze. Św. Jan Paweł II mówił, że w XXI w. będzie coraz więcej zagrożeń duchowych. W dobie hedonizmu i materializmu młodzi ludzie posiadają dużo dóbr materialnych, przez co trudniej jest do nich dotrzeć – mówił o problemie katecheta.

Do nowego roku szkolnego przystępują także uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

– W tym roku zachodzą dosyć duże zmiany ze względu na wdrażaną reformę szkolnictwa. Dotychczas katolickie Liceum Ogólnokształcące i katolickie Gimnazjum tworzyły jeden organizm. W miejsce gimnazjalistów mogliśmy przyjąć większą liczbę licealistów. To powoduje, że prawie połowa uczniów w szkole to nowe osoby. W tym roku w dwóch rocznikach przyjęliśmy 125 osób, a wszystkich osób w szkole będzie ponad 200 – zdradził dyrektor placówki, Grzegorz Nawrocki.

Do liceów ogólnokształcących przystąpiło w tym roku ponad 5700 uczniów, do techników – ponad 6200, a do szkół branżowych i zawodowych – prawie półtora tysiąca uczniów.

BNO