Uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze zainaugurowała państwowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Centralnym wydarzeniem 3 maja była uroczysta suma pontyfikalna, sprawowana na Szczycie jasnogórskim. Głównym celebransem był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha wygłosił również słowo pouczenia pasterskiego. Jego głównym tematem była wolność:

– Powołując każdego z nas do istnienia, Pan Bóg uczynił nas zdolnymi do wybierania między dobrem a złem. Dzięki temu pierwszą i podstawową wolnością każdego człowieka jest jego wolność wewnętrzna, czyli wolna wola, stanowiąca fundament naszego człowieczeństwa.

Abp Gądecki przestrzegał również przed złym korzystaniem z wolności:

– Każdy, kto podąża tylko za własnymi pragnieniami i wolą, prędko zderzy się z kimś innym, kto chce żyć w taki sam sposób. Nieuniknionym rezultatem takiej egoistycznej koncepcji wolności będzie przemoc. (…) Bałwochwalczy kult wolności, jaki często proponuje się współczesnemu człowiekowi, jest dla niego wielkim zagrożeniem. Prowadząc bowiem do zamętu i wypaczenia sumień, pozbawia człowieka najskuteczniejszej samoobrony przed różnymi formami zniewolenia.

Hierarcha przypomniał również, w jaki sposób wolność rozumiana jest w Piśmie Świętym:

– Biblia łączy pojęcie wolności z pojęciem synostwa. Św. Paweł mówi: <<Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: <<Abba, Ojcze!>> (Rz 8, 15).

Przed Mszą św. do słów św. Jana Pawła II: „Tutaj zawsze byliśmy wolni” – wypowiedzianych na Jasnej Górze w 1979 r. – odniósł się prymas Polski, abp Wojciech Polak:

– Papież przypomniał nam też, że wolność jest darem i zadaniem. Musimy pamiętać, że trzeba strzec odzyskanej wolności. Nie tylko w sensie militarnym, ale także wewnętrznej wolności człowieka. Ona nie może być rozumiana wyłącznie jako wolność od tego, co nas ogranicza, ale też jako wolność do wyboru dobra.

O komentarz poprosiliśmy również metropolitę częstochowskiego, abp Wacława Depo. Hierarcha także przytoczył wspomniane już słowa św. Jana Pawła II, podkreślając rolę, jaką Maryja pełni dla poczucia tożsamości Polaków:

-Te słowa są bardzo aktualne. Stanowią również zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. Czym byłaby Częstochowa bez Maryi? Na pewno nie byłaby sobą. Podobnie my, Polacy, nie bylibyśmy sobą bez Maryi, którą czcimy w tytule „Królowej Polski”. Dzisiaj trzeba być na Jasnej Górze, bo Maryja wyprasza nam moc Ducha Świętego, której tak bardzo potrzebujemy.

Sumę pontyfikalną w Uroczystość NMP Królowej Polski koncelebrowali księża biskupi, którzy 2 maja obradowali na Jasnej Górze podczas Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W czasie Eucharystii ponowiono Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Chętni złożyli również przyrzeczenia, włączając się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

MO

Skip to content