Uroczystość pełna cudów i wdzięczności

Msza Dziękczynna za 300-lat koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył nuncjusz Apostolski w Polsce – abp Salvatore Penacchio, była głównym punktem obchodów jubileuszu. Już od godziny 9.00 tłum wiernych gromadził się na placu przed szczytem jasnogórskim, by uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Padał deszcz, lecz pielgrzymi nie bali się niepogody. Czekali na modlitwie, aby podziękować za otrzymane dary od Matki. Przed rozpoczęciem Mszy św. wszyscy zaproszeni zostali do modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w intencji poprawy pogody. Co ciekawe, od początku Mszy św. nie spadła już z nieba ani jedna kropla, a nawet wyszło słońce. Potwierdza to ks. Krzysztof Gryz, który koncelebrował Eucharystię:
– Takim szczególnym znakiem było dla mnie to, że kiedy przekazaliśmy sobie znak pokoju, wyszło słońce. Myślę, że to ważny znak dla nas, że potrzebujemy pokoju między nami. Kiedy złożymy ten pokój jako duchowy dar, to Maryja wyprasza łaski u Syna.
300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu jest wielkim wydarzeniem dla całego kraju, gdyż właśnie to sanktuarium jest duchową stolicą i sercem Polaków. W uroczystościach brali udział przedstawiciele Polskich władz. M. in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką i premier Beata Szydło. Ich obecność docenia bp Stefan Regmunt z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przypomina także o pomocy Maryi w trudnej historii Polski:
– Ta rocznica jest dla nas pewnym impulsem, by wrócić do początków jak oddawano Ojczyznę i Polaków opiece Matki Najświętszej. Były trudne chwile w historii Polski, choć można powiedzieć, że każżda epoka ma do pokonania pewne trudności. Mamy coś, czego się nie spodziewaliśmy, czyli to, że prezydent, pani premier i przedstawiciele rządu są tak blisko Boga, a z drugiej strony widzimy ile jest przeszkód aby realizować to, co jest zadaniem rządu. Modlimy się, abyśmy my sprostali temu. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie sami tego uczynić. Musi być łaska boża, a Matka nas prowadzi tam gdzie ta łaska jest możliwa do zdobycia. Ta uroczystość na pewno umacnia naszą więź z Matką Bożą, Bogiem i Ojczyzną.

KN