Uroczystości w 70. rocznicę śmierci Generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

70 rocznica śmierci Warszyca fot. A. Dumańska 27

W 70. rocznicę śmierci Generała Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, pod poświęconym mu pomnikiem w Częstochowie o 16:00 odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem członków częstochowskiej Solidarności, KWP oraz przedstawicieli Straży Pożarnej. Przypomniano działalność „Warszyca” oraz tych, którzy wraz z nim zostali zdradzeni. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod obeliskiem, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka.

Warszyc był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Do aresztowania Stanisława Sojczyńskiego doszło w 1946 r. w Częstochowie. Sojczyńskiego i jego 5 podwładnych stracono 19 lutego 1947 r. w Łodzi. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

18 maja 2013 roku odsłonięto pomnik upamiętniający Stanisława Sojczyńskiego w Częstochowie przy zbiegu ulic Wręczyckiej i Św. Rocha. Przy ul. Wręczyckiej 11 w Częstochowie znajdowała się ostatnia siedziba Stanisława Sojczyńskiego. Tam po zdradzie został aresztowany przez UB.

AD