Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym.
Po modlitewnym czuwaniu pątników, przed południem, na szczycie jasnogórskim rozpoczęła się Suma Pontyfikalna, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Pątników wędrujących do jasnogórskiej Pani powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów Uroczystej Mszy św., w której uczestniczyli pielgrzymi z całej Polski, towarzyszyła piękna oprawa muzyczna chóru i orkiestry jasnogórskiej. Abp Wacław Depo skierował do wiernych słowa pouczenia pasterskiego, w którym nawiązał do historii Powstania Warszawskiego i oddania młodych ludzi, którzy poświęcali swoje życie w imię ojczyzny:

– Sierpniowa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny łączy się w Polsce ze wspomnieniem tego, co w polskiej tradycji nazywamy Maryjnym Cudem Nad Wisłą, co wiąże się ze zwycięstwem polskiego żołnierza i narodu. Z pamięci tamtych dni wydobywam dziś jedno – obraz młodych ludzi, bardzo młodych, którzy stali się wówczas obrońcami Ojczyzny. Odczytujmy z ich mogił wiek życia.

Metropolita częstochowski odwołał się także do słów Zygmunta Krasińskiego zawartych w utworze „Polska wobec burzy” z 1848 roku oraz do konstytucji apostolskiej Piusa XII z 1 listopada 1950 roku, w której ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Tym samym, było to przypomnienie prawdy uznawanej w Kościele od wieków:

– Wsłuchajmy się w te słowa. Należy się spodziewać, że ci, którzy rozważają chwalebny przykład Maryi będą się przekonywali coraz więcej, ile jest warte życie ludzkie, jeśli w całości jest poświęcone wypełnieniu woli Ojca Niebieskiego i trosce o dobro innych. Oby wiara w cielesne Wniebowzięcie Maryi uczyniła mocniejszą i żywszą wiarę w nasze zmartwychwstanie.

Zgodnie z tradycją, w święto Matki Bożej Zielnej, pod jasnogórskim szczytem poświęcono także kwiaty. Po uroczystej Mszy św., pielgrzymi rozpoczęli Drogę Krzyżową z o. Wojciechem Decem. Upamiętniono także Święto Wojska Polskiego. Dzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakończył Apel Jasnogórski, któremu przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

SW

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content