14 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Zgodnie z jej wytycznymi, wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe zajmujące się sprzedażą żywności będą miały narzucony obowiązek zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi.

Wejście w życie ustawy nie jest zaskoczeniem dla częstochowskiej Caritas.

– Jako organizacja pożytku publicznego przygotowywaliśmy się do zapowiadanej ustawy. Działania przeciwdziałające marnowania żywności prowadzimy od października 2017 roku. Wtedy dzięki współpracy z Caritas Polska rozpoczęliśmy program, który nazywa się „spiżarnia Caritas”. Zapoczątkował on odbiór żywności o kończącym się terminie żywności przy współpracy z siecią sklepów Biedronka. Obecnie planujemy rozszerzyć działalność, prowadzimy rozmowy z innymi sieciami sklepów – tłumaczyła Paulina Gradek, jedna z wolontariuszek Caritas archidiecezji częstochowskiej.

W ramach umowy sklepy będą musiały przekazywać organizacjom żywność, której kończy się termin przydatności, a która ciągle nadaje się do spożycia.

– Najczęściej, czas przydatności do spożycia nie przekracza 2-3 dni. Wszystko jest uzależnione od produktów i danej dostawy. Czas ten musi zostać zachowany, aby żywność mogła zostać wydana naszym podopiecznym przed upływem ważności do spożycia – mówiła wolontariuszka.

Ustawa obejmuje także produkty niemożliwe do sprzedaży ze względu na wady wyglądu żywości albo jej opakowania.

– Odbieramy produkty żywnościowe różnego rodzaju. Nie odbieramy wyrobów alkoholowych i tytoniowych, wyłączone są one spod działania ustawy oraz spod naszej umowy. Żywność jest różnoraka, od nabiału, po mięso i wędliny. Rzadko zdarzają się produkty długoterminowe, takie jak makarony czy kasze. Zazwyczaj są to produkty krótkoterminowe – dodała.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że większość jej założeń wejdzie w życie z dniem 18 września 2019 r. Sprzedawcy żywności będą mieli 5 miesięcy na zawarcie pierwszej umowy z organizacją pozarządową. Zaniechanie tego obowiązku będzie skutkowało karą grzywny w wysokości 5 tys. zł.

BNO

Skip to content