grypa

Grypa to wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia choroba. Szczególnie groźne są komplikacje wywołane jej wirusem. Najbardziej popularne z powikłań: zapalenia płuc, mięśni czy zaostrzenie się przewlekłej choroby – cukrzycy lub astmy – mogą wywołać wiele szkód w organizmie człowieka. Rozpoczął się sezon wzmożonej liczby zachorowań na grypę. Znane są już statystyki związane z zeszłym sezonem.
– W ubiegłym sezonie, który rozpoczął się 1 września 2014 roku, a skończył 31 sierpnia 2015 roku, na terenie nadzorowanym przez naszą stację – w mieście Częstochowa i w powiecie częstochowskim – zarejestrowano 58 543 podejrzenia zachorowań na grypę – informuje Edyta Kapelka, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Częstochowie.
W celu utwierdzenia się w przekonaniu, że mamy do czynienia z zachorowaniem na wirusa grypy, należy wykonać właściwe badania, które nie zawsze są sporządzane, wobec czego możemy mówić tylko o podejrzeniach zachorowań.
– Jeśli chodzi o bieżący miesiąc, to od 1 do 15 września 2015 roku zarejestrowano 774 podejrzenia zachorowań na grypę. Wszystkie zanotowane przypadki zostały zgłoszone przez lekarzy pierwszego kontaktu, podejrzewających wystąpienie wirusa tej choroby – zaznacza Edyta Kapelka.
Zważywszy na fakt, że znajdujemy się na początku sezonu grypowego, możemy – w najbardziej efektywny sposób – zadbać o profilaktykę i ustrzec się przed groźnym wirusem. Najlepszą metodę zapobiegawczą – zdaniem lekarzy – stanowi zaszczepienie się przeciw grypie.
– Poza tego typu profilaktyką musimy jeszcze pamiętać o higienicznym trybie życia, a także o unikaniu miejsc, w których występuje podejrzenie występowania wirusa grypy – podkreśla rzecznik Sanepidu.
Pamiętajmy, że grypa rozpoczyna się zwykle gwałtownie i towarzyszą jej silne objawy. Jeśli jest za późno dla nas samych na uniknięcie tej choroby, starajmy się ochronić nasze otoczenie i pozostańmy – w miarę możliwości – w domach.

Paulina Izdebska

Skip to content