Uwaga na szczepionki dla lisów

Po raz kolejny w tym roku organizowana jest akcja szczepienia lisów na terenie powiatu częstochowskiego.

– Od 1995 roku prowadzona jest akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w dwóch cyklach – wiosennym i jesiennym – mówi Ewa Stachowiak, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – W tym roku wiosenna akcja odbywała się między 4 a 13 kwietnia, podczas, gdy jesienna miała miejsce od 12 do 27 września. Szczepionka znajduje się w brunatnych krążkach o zapachu zgniłej ryby, który jest ponętny dla lisów i wykładana jest na obszarach zielonych – lasach, łąkach, parkach, ogródkach działkowych itp. w ilości ok. 20 dawek na km².

Dr Stachowiak wspomina także o zaleceniach dotyczących tego, czego nie wolno robić na obszarach, na których wyłożone są szczepionki.

– Zaleca się, aby w tym okresie nie wyprowadzać zwierząt domowych, gdyż szczepionka może przyciągnąć również ich uwagę. Ponadto kiedy zobaczymy taką szczepionkę, nie powinniśmy jej dotykać, gdyż staje się ona nieatrakcyjna dla lisów – dodaje dr Stachowiak.

W przypadku kontaktu ze szczepionką należy dokładnie przemyć ręce mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny, który podejmie decyzję o dalszych środkach zapobiegawczych.

MSI

Fot.: Piekary Śląskie