Uważajmy na barszcz Sosnowskiego

barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niebezpieczną dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z nią powoduje oparzenia skóry, podobne do oparzeń wrzątkiem. Od 2001 roku odnotowuje się obecność rośliny w regionie częstochowskim, a od 2002 roku jest ona zwalczana.
– Stale monitorujemy pojawianie się barszczu Sosnowskiego w Częstochowie i powiecie – uspokaja Marika Komorowska z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta. – Żadne zgłoszenie nie pozostaje bez echa, chociaż często zgłaszający myli barszcz Sosnowskiego z jego inną, nieszkodliwą odmianą.
Likwidacja barszczu Sosnowskiego jest zadaniem trudnym. Roślina jest bardzo inwazyjna i odporna. Usuwanie rośliny rozpoczyna się od spryskania jej herbicydem, a następnie ścina się ją i rozdrabnia. Nie chroni to jednak od możliwości rozsypania nasion.
Każdy przypadek napotkania rośliny należy zgłosić do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje odnośnie dalszego postępowania. W poprzednim roku w Częstochowie i okolicach odnotowano ponad 70 zgłoszeń. W Polsce obowiązuje zakaz uprawy, rozmnażania i sprzedaży barszczu Sosnowskiego.

ZD

Skip to content