UX kluczem do sukcesu

czestochowskie24.pl 1

Na samym początku artykułu, zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych przykładów udanych rozwiązań warto zadać sobie proste pytanie: czym tak naprawdę jest UX i na czym polega jego projektowanie? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest wcale taka prosta, zwłaszcza, że ten temat obejmuje naprawdę szeroki zestaw zagadnień. Spotyka się różne określenia: UX Design, UXD, User Experience Design albo po prostu UX. Tak naprawdę wszystkie znaczą to samo i sprowadzają się do jednej podstawowej idei: jest to sposób w jaki użytkownik dokonuje interakcji z aplikacją.

Słowo aplikacja może tutaj oznaczać różne rzeczy. Może to być aplikacja mobilna, strona internetowa czy też aplikacja webowa. Jeśli mielibyśmy to ująć bardziej szeroko, to można powiedzieć, że jest to jakaś usługa, produkt albo organizacja. W każdym razie w UX Design chodzi właśnie o te interakcje użytkownika z aplikacją. Można tutaj wymienić kilka kluczowych elementów, są nimi przydatność (czy aplikacja jest przydatna dla użytkowników i czy pełni jakąś wartościową rolę?), użyteczność (czy aplikacja jest łatwa w użyciu? Czy nawigacja oraz wszelkie interakcje nie sprawiają użytkownikom żadnych problemów?), łatwość opanowania (czy korzystanie z aplikacji można opanować w krótkim czasie? Czy można to zrobić bez konieczności odwoływania się do skomplikowanych instrukcji?), estetyka (czy wizualny aspekt aplikacji jest atrakcyjny dla użytkowników?) oraz emocje (jakie odczucia wywołuje aplikacja i jak wpływają one na postrzeganie marki).

Skoro już wiemy, czym konkretnie jest UX, spróbujmy przyjrzeć się najbardziej godnym uwagi oraz udanym zastosowaniu zasad tworzenia udanego interfejsu użytkownika w praktyce, czyli po prostu zaprezentujemy Wam kilka najbardziej naszym zdaniem dopracowanych od strony UX serwisów WWW w języku polskim.

Nasza pierwsza propozycja to oficjalny serwis internetowy Telewizji Polskiej. Na uznanie według nas szczególnie zasługuje bardzo dobrze rozplanowany układ strony oraz doskonale opracowany sposób nawigacji. Na samej górze znajdują się wyraźne ikony menu nawigacyjnego z etykietami tekstowymi, które przenoszą użytkownika do najważniejszych sekcji serwisu, poniżej znajduje się duży slider zajmujący całą szerokość ekranu z informacjami na temat bieżących transmisji oraz wydarzeń.

czestochowskie24.pl 1

Poniżej slidera mamy nieduży blok typu program dnia i właśnie nadawane programy na wszystkich kanałach Telewizji Polskiej, a poniżej znajdują się różnego rodzaju informacje oraz odnośniki do popularnych usług – wszystko jest zaprojektowane bardzo czytelnie, umiejętnie wykorzystuje kolory do zaakcentowania najważniejszych wydarzeń, jest schludne dla oka, a nawigacja po serwisie TVP nie nastręcza żadnych problemów.

Naszym zdaniem najbardziej dopracowaną od strony UX witryną internetową w naszym kraju jest serwis gazeta.pl. Już przy pierwszym kontakcie rzuca się w oczy niezwykła wręcz czytelność i łatwość w nawigacji, choć jest to serwis internetowy Gazety Wyborczej, a więc oczywistym jest, że będzie on prezentował naprawdę olbrzymią ilość informacji. Niemniej jednak projektantom interfejsu użytkownika oraz szaty graficznej udało się pogodzić pozornie zupełnie sprzeczne cele, jakim jest zarówno doskonała estetyka od strony graficznej, przejrzyste prezentowanie poszczególnych treści, łatwa nawigacja i ogólnie rzecz biorąc wysoka intuicyjność serwisu.

czestochowskie24.pl 2

Doskonale sprawdza się też wyróżnianie kolorami poszczególnych kategorii i bloków tematycznych, a także umieszczenie najważniejszych wydarzeń dnia na dużym sliderze umieszczonym na samej górze strony głównej. Na dodatek całość od strony wizualnej sprawa wrażenie lekkości, przez co łatwo objąć całą zawartość strony wzrokiem i szybko znaleźć interesujące nas treści. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też dobrze zaznaczony lead dla każdego artykułu lub informacji, świetnie dobrano czcionki i zastosowano wysokiej jakości formatowanie prezentowanych informacji.

Kolejnym dobrze ocenianym przez nas pod kątem UX serwisem internetowym jest polskojęzyczna odsłona witryny Poker Stars. W tym konkretnym przypadku postawiono na oszczędność formy graficznej, każda z podstron serwisu wykorzystuje czarną belkę tytułową z podstawowymi odnośnikami do najważniejszych sekcji serwisu, a reszta strony dysponuje ciemnym tłem oraz jasnymi blokami prezentującymi treści. Wysoko oceniamy także strukturę prezentowanych informacji, zaraz pod menu nawigacyjnym znajduje się duży slider z odnośnikami do najważniejszych wydarzeń, a poniżej pogrupowane horyzontalnie sekcje prezentujące ofertę serwisu.

czestochowskie24.pl 3

Całość sprawia wrażenie naprawdę lekkiej od strony wizualnej i nie męczy wzroku, a na dodatek pozwala objąć całość jednym spojrzeniem – co zapewnia także łatwą orientację w serwisie oraz łatwą nawigację. Do tego wykorzystano bezpieczny zestaw czcionek, które prezentują się dobrze na każdym rodzaju systemu operacyjnego oraz przeglądarki internetowej, a więc można stwierdzić, że mamy do czynienia z dobrze dopracowanym serwisem internetowym, w którym wodotryski i efekty wizualne zeszły na drugi plan, a największy nacisk położono na przejrzystość – tak więc choć jest to witryna internetowa o zupełnie innym przeznaczeniu, niż gazeta.pl opisana poprzednio, to jednak hołduje ona podobnym zasadom.

Allegro to największa polska platforma aukcyjna, która regularnie wprowadza modyfikacje do swojej szaty graficznej oraz interfejsu użytkownika mając na uwadze ciągłe usprawnienia w oparciu o opinie swoich użytkowników. Bieżąca odsłona ewidentnie korzysta z najnowszych trendów z zakresu UX oferując naprawdę imponującą przejrzystość i czytelność nawigacji po jakby nie było serwisie o naprawdę rozbudowanej strukturze. Doskonale zaprojektowane drzewko poszczególnych kategorii jest wręcz modelowym przykładem udanego rozwiązania, któremu towarzyszy spójna nawigacja i prosty układ każdej z podstron z wyraźnie wyróżnionymi najważniejszymi funkcjami oraz informacjami.

czestochowskie24.pl 4

Warto tuta zauważyć, że Allegro.pl znakomicie wykorzystuje możliwości, jakie oferuje dobre dopasowanie kolorów – standardowa pomarańczowa szata graficzna uzupełniona jest o zielone oraz niebieskie obiekty uzupełniające podstawową funkcjonalność serwisu, a dzięki dopasowanej kolorystyce są łatwe do zauważenia przez użytkowników. Allegro.pl od strony UX jest więc modelowym przykładem doskonałego projektu uwzględniającego wszystkie najnowsze trendy i propozycje w tej dziedzinie.

Jeśli chciałbyś szanowny Czytelniku zasięgnąć dodatkowych informacji na temat projektowania wrażeń użytkownika (czyli po prostu UX), to możesz skorzystać z bezpłatnej możliwości wzięcia udziału w jednym z licznych spotkań branżowych poświęconych temu zagadnieniu, które zostaną zorganizowane w najbliższym czasie. Możemy Ci na przykład polecić konferencję o nazwie UX Poland 2016, która zostanie zorganizowana w Warszawie 11 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Jest to znana na całym świecie i największa konferencja poświęcona UX w Europie, będzie to już jej siódma edycja – a zaplanowano wykłady ponad 400 specjalistów z branży, między innymi Jasona Ulaszka, Bartka Balewskiego, Martina Oberhausera, czy też Jeffa Gothelfa.

Innym godnym uwagi wydarzeniem będzie zaplanowana na 14 marca konferencja o nazwie Inspiringu Solutions 2016, która odbędzie się w Krakowie na AGH. Jest to spotkanie specjalistów z zakresu IT (oraz rzecz jasna UX) ze studentami, na którym zaprezentują oni młodym adeptom informatyki sposób wdrożenia teorii w życie, czyli przykłady doskonale zaprojektowanych i wykonanych aplikacji – nie tylko internetowych, ale także stacjonarnych.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wzbudził u Ciebie choć cień zainteresowania zagadnieniami UX, dzięki czemu zechcesz poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z tym tematem i docenisz następnie trudną sztukę projektowania kryjącą się za popularnymi serwisami internetowymi, które przecież odwiedzasz tak często.

Skip to content