VI edycja „Dar bycia kobietą”

Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej 23 marca zorganizowała kolejną odsłonę „Daru bycia kobietą” pod hasłem „Sukces o kobiecym obliczu”.

Podczas sympozjum prelegentki dzieliły się ze słuchaczami swoimi historiami oraz pokazywały jak można połączyć wartości chrześcijańskie z życiem zawodowym.

Sympozjum jest inspirowane książką autorstwa Alice von Hildebrand pt. „Dar bycia kobietą”. W książce zawarte są bardzo inspirujące słowa „Upadek każdej cywilizacji zaczyna się od upadku kobiety”. Kobieta jest dzisiaj wielokrotnie częściej narażona na negatywne działanie w świecie niż mężczyzna. A rolą nas mężczyzn jest tę kobietę chronić – mówił prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski.

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Homilię poświęcił wartościom kobiety, jej ogromnemu znaczeniu w życiu społecznym, rodzinnym i chrześcijańskim.

Dziś jest to niesłychanie ważne, żebyśmy nie zamknęli mądrych prawd o kobiecie tylko w przestrzeni kościoła. Bo ta troska o kobiecość toczy się w świecie społecznym, w naszych szkołach, na naszych ulicach. I potrzeba takiej Akcji Katolickiej, która będzie stawała w obronie tego zamysłu Boga wobec kobiety – podkreślał bp Andrzej Przybylski.

Wykłady zaczęła jedna z aktorek, dziennikarka i działaczka społeczna Dominika Figurska. Opowiedziała historię zrodzenia się w niej pasji aktorskiej, mówiła o małżeństwie i macierzyństwie. Dzieląc się historią swojego życia i swojej wiary dała niezłomny przykład zawierzeniu się Bogu.

Najważniejsze jest to, żeby sobie nie przypisywać tej chwały. Bo wszystko we mnie jest dziełem Boga. Wydaje mi się, że należy chwalić się swoim sukcesem, ale na chwałę Pana Boga. Wtedy jest ta siła i odwaga, i pokornie przyjmuję, to co Pan Bóg daje – mówiła Dominika Figurska.

Jedna z prelegentek Małgorzata Nawrocka, dziennikarka i autorka kilkudziesięciu książek, mówiła o tym jak łączy życie zawodowe z wyznawanymi wartościami religijnymi.

Muszę przez cały czas walczyć o to, żeby być świadectwem wiary. Bo bardzo łatwo jest napisać wzniosły tekst i napisać innym jak mają żyć, a samemu umknąć spod tej oceny. Daję świadectwo i cieszę się świadectwem wiary innych osób, robię to i Bóg jest dobry, bo wciąż pozwala mi działać – mówiła Małgorzata Nawrocka.

Prelekcji udzieliła również dr Katarzyna Kwarecka, specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej.

AK