VII Przegląd Filmów Niepoprawnie Prawdziwych

Zbliża się kolejna, VII już edycja Przeglądu Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Tegoroczna odsłona poświęcona zostanie wielkim bitwom oraz bohaterskim żołnierzom, biorącym udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Gośćmi honorowymi tegorocznego przeglądu będą przedstawiciele V Batalionu Strzelców Podhalańskich im. Generała Brygady Andrzeja Galicy.

– Zaczynamy w piątek, 6 marca o godz. 10:00 pokazem dla młodzieży szkolnej. Podczas projekcji pokażemy „Człowieka, który zatrzymał Rosję”, czyli spektakl telewizyjny w reżyserii Tomasza Drozdowicza i Beaty Hyczko. Drugim filmem prezentowanym tego dnia będzie krótki dokument „Bitwa Warszawska 95 lat później”. Z tym filmem przyjeżdża do nas reżyser Jacek Bąk z Warszawy. Będzie on także reżyserem drugiego filmu prezentowanego w sobotę – przedstawiła Anna Dąbrowska Zajda, sekretarz zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Sobotnie projekcje, które rozpoczną się o godz. 18:00, otworzy film „Nikt nam iść nie kazał” w reżyserii Anny Gordijewskiej.

– Film opowiada o Cmentarzu Orląt Lwowskich, ale jest to pretekst do opowiedzenia historii, które wiążą się nie tylko z obroną Lwowa, ale również z udziałem młodych ludzi w wojnie polsko-bolszewickiej. Drugi film jest twórczością wspomnianego wcześniej dr. Bąka pod tytułem „Ostatni żyjący” i stanowi zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej, zrobiony kilkanaście lat temu – uzupełniła Anna Dąbrowska Zajda.

Reszta sobotniego popołudnia poświęcona będzie generałowi Andrzejowi Galicy. Gościem specjalnym tego wieczoru będzie dr Aleksandra Kozłowska, autorka książki „Góral Generałem”.

– W niedzielę, 8 marca zaprezentujemy dwa filmy. Jeden, stricte związany z wojną „Nieustraszeni żołnierze Kaszub” w reżyserii dr. Eugeniusza Pryczkowskiego, który będzie gościem specjalnym tego dnia. Poeta pokaże także drugi film „Do morza przez serce Kaszub”, poświęcony zaślubinom Polski z morzem – dodała sekretarz zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Drugi film niedzielnego wieczoru to dzieło znanego dokumentalisty Antoniego Wojtkowiaka „Słodka Niepodległość”, opowiadająca o rodzinie cukierników z Wrześni. Współorganizatorem trzydniowego przeglądu jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Fiat oraz portal informacyjny czestochowskie24.pl.

BNO
Fot.: Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II