W archikatedrze modlitwa za wszystkich wiernych zmarłych

Bp senior Antoni Długosz przewodniczył Mszy św. o godzinie 18.00, w częstochowskiej archikatedrze, w Dniu Zadusznym. 

Początek listopada to czas naszej szczególnej modlitwy za zmarłych. Wiele osób nie odróżnia jednak świąt, jakie obchodzimy 1 i 2 listopada.  Ks. bp Antoni Długosz wyjaśnia różnicę między dniem Wszystkich Świętych a Dniem Zadusznym:

-W naszym credo wyznajemy wiarę w świętych obcowanie. I to obcowanie objawia się poprzez zjednoczenie ze zbawionymi. To było w dniu wczorajszym,  kiedy wspominaliśmy naszych patronów. Wczoraj była radosna nowina o tym, że niebo także jest dla nas. Drugi listopada przeżywamy z duszami cierpiącymi, przebywającymi w czyśćcu, które oczekują na spotkanie z Bogiem. Wyrazem ich bólu jest tęsknota za Panem, ale one wciąż mają nadzieję, że się z nim spotkają. 

W słowie wstępnym podczas Eucharystii biskup senior podkreślił szczególną intencję modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła częstochowskiego:

-W szczególny sposób otaczamy swoją modlitewną miłością biskupów częstochowskich, by prosić Pana Boga o zbawienie dla nich, dla biskupa Kubiny, Golińskiego Bareły i biskupów pomocniczych: Szwagrzyka, Kołodziejczyka, Musiela.

W dniach od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują na zbawienie. Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego są: brak przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy), stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św, odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych w danym dniu przez Papieża.

JS