W Częstochowie uczcili Żołnierzy Wyklętych

Msza św. odprawiona w kościele św. Jakuba w intencji poległych i zamordowanych Żołnierzy Wyklętych była głównym punktem częstochowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W świątyni zgromadzili się wraz z pocztami sztandarowymi liczni przedstawiciele służb mundurowych z Kompanią Honorową z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca na czele, władz parlamentarnych, samorządowych, organizacji patriotycznych i społecznych, szkół oraz mieszkańcy Częstochowy chcący uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Abp Wacław Depo zwrócił uwagę na nasz obowiązek pamiętania o tych bohaterach:
– My musimy w każdym pokoleniu przypominać sobie podstawową prawdę, którą tutaj na częstochowskiej ziemi zapisywała i wypowiadała Zofia Kossak-Szczucka, więźniarka obozu oświęcimskiego, która powiedziała tak: „Wychowajcie inaczej ludzi. Czas, by wreszcie świat zrozumiał, że prawda, dobro, wolność nie istnieją poza Bogiem. Poza Bogiem jest tylko obóz, poza Bogiem jest tylko śmierć”. Wydaje mi się, że te słowa bardzo dobrze oddają charakter ofiary tych naszych braci i sióstr, którzy niezależnie od wieku ginęli za wolność i prawdę o naszej Ojczyźnie, za jej przyszłość i zdawali sobie sprawę, że poza Bogiem nie można tej wolności dla Ojczyzny i przyszłości zdobyć.
Uczestniczący w uroczystości senator Ryszard Majer zaznaczał, że choć przez wiele lat mówienie o Żołnierzach Wyklętych było zakazane, to Polacy zawsze o nich pamiętali:
– Pamiętali, bo to był siew, na którym wyrosła i wykiełkowała polska niepodległość po 1990 roku. Tak naprawdę dzięki inicjatywie Prawa i Sprawiedliwości, dzięki inicjatywie śp. prof. Lecha Kaczyńskiego obchodzimy po raz dziewiąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy o tych, którzy na zawsze mieli zniknąć z kart historii. Tą obecnością, tą Mszą św. przypominamy, że jeżeli ktoś walczy o Ojczyznę, walczy o Polskę, jeżeli ma Boga w sercu, to zawsze zwycięży, nawet po śmierci.
Po Mszy św. uczestnicy ruszyli w Pochodzie Pamięci i Wdzięczności do trzech miejsc związanych z tragicznymi losami Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie. Pierwsza stacja miała miejsce przy dawnej siedzibie gestapo a później UB przy ul. Kilińskiego 15, druga przy Al. NMP 33 gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Trzecia stacja znajdowała się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 4/6, miejscu, gdzie częstochowska UB miała swoją siedzibę oraz więzienie.

ZD