W modlitwie za rzetelne dziennikarstwo

„Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz” to hasło tegorocznej Pielgrzymki Dziennikarzy Katolickich. W sobotę, 26 października po raz kolejny w zorganizowanej grupie przybyli przedstawiciele mediów.

Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Docieranie do prawdy oraz umiejętność odpowiedniego jej przekazywania to obowiązki, przed jakimi codziennie stają uczestnicy pielgrzymki. Ta, zwieńczona została Mszą św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Mówimy tutaj o pewnym wiązaniu się z innymi osobami, bo dzisiaj świat jest bardzo otwarty na manipulacje. Współcześnie każdy ma dostęp do wielu sieci społecznościowych, które są nieodpowiedzialne, ponieważ nikt się pod nimi nie podpisuje. Dopiero po dokonaniu przekazu zadawane są pytania, kto jest autorem tego newsa czy fake-newsa. Trzeba tutaj mocy Ducha Świętego, żeby rozeznawać się w tle całego naszego współdziałania i wzajemnej troski o siebie – przekonywał abp Wacław Depo.

Podczas homilii abp cytował licznie zgromadzonym słowa papieża Benedykta XVI, wygłoszone w czasie jednej z apostolskich pielgrzymek.

– Kto wierzy w Boga, nigdy nie jest sam. Trzeba nam się odnaleźć dzisiaj w tych słowach we wspólnym pielgrzymowaniu. Nie chodzi tylko o policzenie siebie, ale przede wszystkim o jedność z Bogiem, która uczy nas wzajemnej odpowiedzialności. Wiara jest ufnym oddaniem się w ręce Boga, gdyż świat wiedzy i postępu naukowego, chodź ważny dla ludzkiego życia, nie wystarczy. Nie zaspokoi on wszystkich pragnień życia człowieka. Nie potrzebujemy bowiem nie tylko chleba materialnego, ale również i przede wszystkim sensu życia – przytaczał metropolita częstochowski.

W nabożeństwie uczestniczyła m.in. Jolanta Hajdesz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jej zdaniem, zawód dziennikarza to nieustanne uświadamianie siebie oraz społeczeństwa.

– Kiedyś mówiliśmy o sądach 24-godzinnych, my dziennikarze dokonujemy sądów 24-sekundowych. Nieraz w mediach społecznościowych jeszcze nie zdążymy dobrze poznać tematu, a już należy mieć zdanie, czy jest się za, czy przeciw. Trzyma sobie uświadamiać, czym jest ta „władza” dziennikarza i jakie wyznaje wartości – mówiła wiceprezes.

Pielgrzymce Dziennikarzy Katolickich towarzyszyła również II Ogólnopolska Pielgrzymka Geografów, w intencji tych, którzy zginęli lub zmarli podczas II wojny światowej.

BNO