Co roku miliony osób pielgrzymuje na Jasną Górę. W ramach podziękowań za błogosławieństwo i opiekę, zostawiają Matce Bożej pamiątkę. Różańce, kule i medaliki wiszą na ścianach częstochowskiego sanktuarium od wielu lat.

Wota, to symboliczne dary dla Matki Bożej, umieszczane przy Jej wizerunku. Oznaczają wdzięczność za wysłuchane modlitwy, otrzymane łaski, bądź też prośby o nie. Na Jasnej Górze wierni składają znaki wdzięczności przez setki lat. O historii wotów ofiarowanych Matce Bożej Częstochowskiej mówi o. Stanisław Rudziński – zastępca kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

– Patrząc na obraz Matki Bożej widzimy, że tło przysłonięte jest srebrnymi i złotymi blachami. To jest niewątpliwie najstarsze wotum, ponieważ ofiarowane przez króla Władysława Jagiełłę po roku 1430. Tam jest bardzo dużo symboliki, ikonografii średniowiecznej – przekazującej treść głęboko teologiczną, maryjną, pasyjną. Inne wota to sukienki na obrazie, których jest 10. Najcenniejsze i najstarsze to rubinowa oraz brylantowa. Na Jasnej Górze jest mnóstwo różnych darów. Mamy np. dorożki prezydenta Ignacego Mościckiego. Na ołtarzu w Kaplicy są piękne 3 złote róże, ofiarowane przez papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Żadne sanktuarium nie ma takiego daru. Po drugiej stronie obrazu mamy również przestrzelony pas sutanny św. Jana Pawła II z plamą krwi.

W Kaplicy Cudownego Obrazu można zobaczyć też korale, bursztyny, medale, ryngrafy oraz wiele innych znaków wdzięczności. Paulini apelują, żeby kolejnych nie wieszać, a zanosić do zakrystii. O. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra tłumaczy, co dzieje się z wotami po przyniesieniu ich do klasztoru.

– Tych dowodów wdzięczności jest bardzo wiele, dlatego nie ma możliwości umieszczenia w Kaplicy wszystkich. Istnieje specjalna księga w zakrystii jasnogórskiej, do której wota są wpisywane. Ofiarodawcy umieszczają w niej swoją intencję, podziękowanie. 

Wszystkie najcenniejsze dary wotywne znajdują się jednak w skarbcu, Muzeum 600 lecia, Bastionie św. Rocha. Eksponowane są też podczas wystaw czasowych w Arsenale.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content