Raków – Ruch Chorzów meczem podwyższonego ryzyka

 

W najbliższą środę 9 maja podopieczni Marka Papszuna zagrają swoje kolejne spotkanie ligowe. Tym razem ich rywalem będzie zespół Ruchu Chorzów. O ile piłkarze Rakowa i Ruchu będą się zapewne koncentrować na sportowej rywalizacji, o tyle meczowi towarzyszy sporo pozasportowych emocji. Przypomnijmy, że to właśnie po meczu Rakowa w Chorzowie rozegranego w październiku 2017 roku (Ruch wygrał 1 – 0 po golu Bojana Markovicia), podjęta została przez częstochowski magistrat decyzja o cofnięciu dotacji dla Rakowa za burdy jego fanów w Chorzowie.

Przed rewanżem w Częstochowie uznano, że mecz Rakowa z Ruchem należy uznać za spotkanie podwyższonego ryzyka. Z wnioskiem takim wystąpiła częstochowska policja. W związku z tym stadion przy Limanowskiego nie będzie dostępny dla kibiców 14-krotnych mistrzów Polski. Bilety nie będą też sprzedawane mieszkańcom Chorzowa oraz Myszkowa, Krakowa i Łodzi. Przypomnijmy, że kibice Niebieskich sympatyzują z fanami krakowskiej Wisły, łódzkiego Widzewa oraz Elany Toruń. Na Ruch Chorzów i tak nałożony jest zakaz stadionowy dla zorganizowanej grupy wyjazdowej kibiców. Ci ostatni deklarują na portalach społecznościowych, że mimo tego pojawią się w Częstochowie.

Klub z Chorzowa znajduje się w sporym kryzysie tak piłkarskim jak organizacyjnym i funkcjonalnym. Rok temu w maju, kiedy losy spadku chorzowian z ekstraklasy były już przesądzone, mówiło się nawet o przejęciu licencji klubu przez trzecioligową Stal Rzeszów, co ostatecznie mogłoby zdegradować Ruch do IV ligi. Klub, który od dawna żyje w systemie kredytowo-pożyczkowym, systematycznie wpadał w tarapaty, z których ratowały go zastrzyki finansowe z magistratu. W ubiegłym sezonie doszło jednak do przesilenia.

Aktualny sezon jak do tej pory jest dla chorzowian równie fatalny. Niebiescy wygrali tylko siedem spotkań, sześc zremisowali i aż szesnaście razy schodzili z boiska pokonani. Z dorobkiem zaledwie 21 punktów zamykają tabelę Nice I Ligi, będąc pierwszym kandydatem do spadku.

Początek meczu Raków – Ruch w środę o godz. 18. 00 na Stadionie przy. ul. Limanowskiego.

PNP