Wakacje z Caritas w Poniku

Fot. Radio Fiat

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje kolonie dla dzieci ze środowisk wiejskich. Obecnie w Poniku trwa trzeci turnus, a każdy dzień pobytu pełen jest różnorodnych atrakcji. Uczestnicy wypoczywają aktywnie i codziennie uczą się nowych rzeczy.

Jak mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej kolonie organizowane są dzięki współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– To są dzieci z rodzin rolniczych, których przynajmniej jeden rodzic musi być ubezpieczony w KRUS. Zakład sponsoruje 10 dni wakacji, a rodzice muszą dopłacić jedynie część kwoty w wysokości 100 zł. Wyjazd dzieci to też okazja dla rodziców, aby spokojnie wykonywali prace polowe, nie martwiąc się o to, co dzieje się z dziećmi w domu.

O wypoczynku dzieci i młodzieży w Poniku mówi też Monika Wierzbicka, koordynator kolonii.

– Dzieci odpoczywają tutaj po całym roku szkolnym, który jak wiemy nie był łatwy. Dziękujemy Bogu za przepiękną pogodę, która umożliwia organizowanie zajęć na świeżym powietrzu i wycieczek krajoznawczych. Dzieci mogą nadrabiać czas, który straciły wiosną przez siedzenie w domu.

Misją Caritas jest pomaganie drugiemu człowiekowi, co wyraża się również w przestrzeni zabawy dla dzieci. Według uczestników, na wyjeździe dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

– Miejsce jest bardzo ładne. Fajnie posiedzieć razem i bawić się na świeżym powietrzu.

– Jeżdżę na te kolonie od pięciu lat i za każdym razem jest super. Dzieje się naprawdę dużo. Modlimy się, ale też bawimy. Wczoraj była np. dyskoteka integracyjna.

– Na koloniach z Caritas jestem już kolejny raz. Poznałem tu wielu przyjaciół, z którymi utrzymuję kontakt przez cały rok. To są moi dobrzy koledzy.

Oprócz zabawy uczestnicy kolonii pamiętają też o codziennej modlitwie. Kolejny turnus wakacji z Caritas rozpocznie się 21 sierpnia.

ABK