Warsztaty grafiki artystycznej w „Tęczówce”

Stworzenie własnej grafiki – taką możliwość mieli i będą mieli uczestnicy warsztatów grafiki artystycznej, odbywające się w pracowni „Tęczówka” przy ul. Dekabrystów. Warsztaty skierowane są głównie do młodzieży i dorosłych, ale podstawową technikę mogą poznawać także dzieci.

Pierwsze sobotnie popołudnie podczas ferii przyniosło wiele radości zarówno tym młodszym, jak i starszym fanom sztuki plastycznej. Być może niektórym może wydawać się, że grafika artystyczna wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu, to tak naprawdę swoją przygodę z nią może rozpocząć każdy. O co chodzi w grafice artystycznej?

Jest to proces kilkuetapowy. W zależności od tego jaką techniką będziemy przygotowywali grafikę, najpierw trzeba przygotować sobie projekt, wydruk, z którego będzie się tworzyło później grafikę. Następnie należy go przenieść na matrycę, czyli na trwały materiał, którego potem będziemy odbijać grafikę. Rysunek wykonujemy na stałe w matrycy różnymi narzędziami. Może to być dłuto, rylec, igła, czy tłusta kredka. Odbija się na papier przy pomocy prasy drukarskiej. My najczęściej, zwłaszcza podczas pierwszych zajęć, wykonujemy grafikę w technice suchej igły druku wklęsłego. Jest to technika bezpieczna również dla dzieci, nie trzeba używać żadnych kwasów – mówi prowadząca warsztaty malarka, graficzka i pedagog, Natalia Talarek-Oswald.

Z myślą o dzieciach, w trakcie ferii istnieje możliwość zapisania się na specjalny cykl warsztatów. Chętni, którzy chcą wypróbować swoich sił w grafice artystycznej mogą jeszcze się zapisywać. Szczegóły na stronie organizatora.

KF