Warsztaty historyczne w Ratuszu

Dzisiaj w Ratuszu Miejskim odbyły się warsztaty oraz wykłady dla uczniów szkół podstawowych z historii Częstochowy od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach XIX edycji Międzypowiatowego Konkursu Historycznego Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego.

Konkurs historyczny składa się z kilku etapów. Pierwszy etap to konkurs szkolny, później jest międzyszkolny, a na samym końcu mierzą się finaliści z każdego uczestniczącego powiatu. Te warsztaty pozwalają dzieciom przygotować się do tych mistrzostw. Poruszamy w nich problematykę dotyczącą naszego miasta, w tym roku np. jest to wojna polsko-bolszewicka oraz powstania śląskie. To właśnie w oparciu o wiedzę przekazaną na tych warsztatach wyłaniamy podczas finału najzdolniejsze dzieci” – mówi Ewa Dubai, pracownik Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Konkurs od dziewiętnastu lat cieszy się dużą popularnością wśród placówek oświatowych i samych uczniów. Jest on szansą na znalezienie uczniów, których zamiłowanie do historii może zostać rozwinięte.

Przez nasz konkurs przewinęło się bardzo wielu uczestników. Zawsze co roku mamy ponad stu uczestników, co dla naszego powiatu i okolic jest liczbą niesłychanie dużą. Wszystkie dzieci są pasjonatami historii i dzięki temu konkursowi staramy się rozbudzić w nich jeszcze większą miłość do tego przedmiotu” – wspomina historyk Tomasz Szczegółowski – jeden z organizatorów konkursu.

Konkurs poza sprawdzeniem wiedzy dzieci ma również inne cele.

Poza krzewieniem wiedzy chcemy również wzbudzić w najmłodszych ten lokalny patriotyzm. Sprawić, że będą świadomymi mieszkańcami swojego miasta oraz pomóc im stawiać pierwsze kroki na drodze prowadzącej do kariery historyka” – dodaje historyk.

Konkurs jest organizowany przez Szkoły Podstawowe nr 42 i nr 15, Archiwum Państwowe w Częstochowie oraz Muzeum Częstochowskie.