Ważą się losy Dworca PKP w Częstochowie

Ważą się losy Dworca Głównego PKP w Częstochowie. Większość jego powierzchni nie jest wykorzystywana. Obiekt okazuje się być zbyt duży w stosunku do obecnego natężenia ruchu pasażerskiego. Trwają dyskusje nad przyszłością częstochowskiego dworca. Do końca bieżącego roku PKP rozpiszą konkurs na jego zaprojektowanie. Zostanie on przebudowany lub zastąpiony nowym obiektem.

Mówi Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP S.A.:

– W połowie bieżącego roku PKP S.A. ogłoszą konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zaprojektowanie dworca w Częstochowie. Na podstawie zwycięskiej koncepcji zostanie określony dokładny zakres prac. Bierzemy pod uwagę modernizację budynku, ale nie wykluczamy również jego wyburzenia i wybudowania nowego obiektu.

O opinię na temat częstochowskiego Dworca Głównego zapytaliśmy pasażerów. Powiedzieć, że zdania są podzielone, to nic nie powiedzieć:

– Pierwsze wrażenie jest pozytywne. Jest czysto i przestronnie. Obiekt jest dobrze oznakowany – stwierdziła pasażerka z Łodzi.

– Dla mnie zdecydowanie za dużo schodów. Poza tym są zbyt wysokie.

– Przede wszystkim należy zadaszyć część peronową, bo zimą leży tam dużo śniegu. Trzeba też ocieplić budynek, np. poprzez wykonanie śluz powietrznych.

Dworzec Częstochowa Osobowa został wybudowany w 1996 r. Wówczas był jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

MO