Wchodzą w życie nowe stawki VAT

Od dziś (01.07) na wiele produktów zaczynają obowiązywać nowe stawki VAT. Wchodzą w życie przepisy określane jako nowa matryca VAT. Podstawowym celem wprowadzenia nowych przepisów jest ujednolicenie stawek VAT. Dotąd zdarzało się, że podobne towary były opodatkowane różnymi stawkami.
Do poziomu 5% zostaje obniżony VAT na niektóre rodzaje pieczywa, ciastek i niektóre owoce tropikalne. Z 8 do 5% spadło też opodatkowanie niektórych artykułów higienicznych, a także takich produktów dla niemowląt i dzieci jak żywność, smoczki, pieluszki i foteliki samochodowe. Część dużych sieci handlowych już zapowiedziała obniżenie cen produktów objętych niższym VAT-em.
Nowa matryca VAT wiąże się też z podwyższeniem stawek na niektóre towary. Rośnie opodatkowanie niektórych przypraw nieprzetworzonych jak kmin, szafran i gałka muszkatołowa. Więcej możemy też zapłacić m.in. za owoce morza i lód używany do celów spożywczych oraz chłodniczych

Zmiany stawek VAT miały obowiązywać od początku kwietnia, ale data ich wejścia w życie została przesunięta z powodu epidemii COVID-19.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Augustyniak/w sk

Tagged with