Fot. BP 13 ŚBOT

Egzaminy w czasie pandemii – to hasło przewodnie webinariów, jakie prowadziła ich pomysłodawczyni, mgr pielęgniarstwa, szer. Aneta Trzcińska. Podczas wirtualnych spotkań nauczyciele dowiadują się nie tylko, jak bezpiecznie powinny zostać przeprowadzone egzaminy, ale i czym jest convid-19, jakie są objawy zakażenia i co zrobić, gdy wystąpią one u ucznia oraz, aby zajęcia zarówno w szkołach jak i przedszkolach czy żłobkach były bezpieczne. Każde szkolenie trwa około dwóch godzin.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jako jedyna prowadzi tego typu internetowe szkolenia dla pedagogów. Dowódca 13. ŚBOT przyznaje, że zainteresowanie szkoleniem przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

– Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele osób będzie chciało wziąć udział w webinarium. To pokazuje, że mamy coś wspólnego z pedagogami. Dyscyplina wśród nauczycieli jest bowiem tak wysoka jak w wojsku. Widać ich determinacje i olbrzymią chęć skorzystania z każdej okazji poszerzanie swojej wiedzy także w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego – dodaje płk Białas.

Webinaria dla nauczycieli to autorski projekt szer. Anety Trzcińskiej, żołnierza 13 Śląskiej Brygady OT, a prywatnie pielęgniarki i wykładowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak podkreśla, pomysł narodził się po pierwszych szkoleniach stacjonarnych, jakie przeprowadziła. Zastanawiała się wtedy, jak można zrobić to sprawniej i przede wszystkim bezpieczniej.

– Szkolenie online ogranicza kontakt, pozwala zachować dystans i wykorzystać możliwość zdalnego nauczania podczas pracy nauczycieli w domach – dodaje szer. Trzcińska.

Nauczyciele podczas webinariów przyznają, że tego typu szkolenie jest bardzo potrzebne. Najczęściej pytają o rodzaje masek, sytuacje wyjątkowe takie jak: omdlenia, wystąpienie objawów COVID-19, alarmy bombowe, skuteczność mycia i dezynfekcji rąk oraz o to jak utrzymać dystans przy przekazywaniu formularzy egzaminacyjnych, jak chronić uczniów, siebie i swoją rodzinę. Webinaria zorganizowano przy współpracy z Kuratorium Oświaty.

Źródło: BP 13 ŚBOT

Skip to content