Weekendowy dyżur służb – podsumowanie

9 pożarów, 24 zagrożenia miejscowe oraz 5 alarmów fałszywych. To statystyki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W miniony weekend strażacy interweniowali łącznie 38 razy.

Najpoważniejszym zdarzeniem był pożar w niedzielę. 26 stycznia.

– O godz. 14:07 do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie wpłynęła informacja, że w budynku wielorodzinnym miał miejsce pożar, w wyniku którego zginęła jedna osoba. Zadysponowani na miejsce strażacy zastali ślady pożaru w kuchni i ciało mężczyzny. Pożar prawdopodobnie zgasł samoistnie ok. godz. przed zgłoszeniem zdarzenia. Czynności dochodzeniowe w tej sprawie bada policja – mówił st. kpt. Kamil Dzwonnik, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego częstochowskiej straży pożarnej.

Jeśli mowa o policji, statystyki z Komendy Miejskiej w Częstochowie przedstawiają się równie pracowicie. 627 kierowców przebadanych na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymanie czterech nietrzeźwych kierowców oraz cztery zatrzymane prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości to efekt prac mundurowych, prowadzonych od piątku do niedzieli. Ponadto w weekend na częstochowskich drogach doszło do 34 kolizji oraz wypadku drogowego.

– 20-letni kierowca Toyoty zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym Oplem, kierowanym przez 34-latka. Dwie osoby po tym zdarzeniu trafiły do szpitala – przybliżył oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, asp. Sabina Chyra-Giereś.

Dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie w ciągu ostatnich trzech dni odebrali 163 telefoniczne wnioski o interwencje. Na szczęście obyło się bez poważniejszych incydentów, poza jednym.

– W piątek, ok. godz. 6:55 rano w rejonie ul. Waszyngtona ujęliśmy ekshibicjonistę. W tej sprawie było zgłoszenie telefoniczne, że w jednym z miejsc ma grasować taka osoba. Po przyjechaniu na miejsce potwierdziliśmy zgłoszenie. Mężczyzna został przekazany na I Komisariat Policji – wyjaśnił Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Oprócz zgłoszeń od mieszkańców, do poprawy bezpieczeństwa przyczynił się również miejski monitoring, dzięki któremu podjęto sześć interwencji.

BNO