Wiceminister zdrowia przekazał dotację dla szpitala na Parkitce

Ponad 416 tys. zł – dofinansowanie w takiej kwocie przekazał na ręce dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który 1 października przyjechał do Częstochowy.

Pieniądze pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zostaną wydane na niezbędne doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego na Parkitce, który już niedługo stanie się oficjalnie centrum urazowym. – Z tych środków szpital sfinansuje zakup sprzętu do USG, kardiomonitory i pompy infuzyjne. W szpitalnym oddziale ratunkowym opieka musi być najszybsza i najlepsza – to jest cel systemu ratownictwa medycznego – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak zaznaczył Dariusz Kaczmarek, dyrektor szpitala na Parkitce, w budynku przyszłego centrum urazowego trwają już prace wykończeniowe. – Finalizujemy prace związane z utworzeniem Centrum Urazowego w Częstochowie. Dziecięcy SOR jest integralną częścią tego centrum i już służy pacjentom.

Kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu na Parkitce i konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej, dr Jolanta Majer, przyznaje, że dofinansowanie ze środków unijnych idealnie zaspokoi bieżące potrzeby placówki. – Właśnie kończymy działania przygotowujące nasz szpital do roli centrum urazowego. Zawsze w trakcie takich przygotowań okazuje się, że czegoś zabraknie. Ta kwota, która została nam przekazana, świetnie uzupełni potrzeby, których nie mogliśmy pokryć z dotychczasowych środków.

– Przy okazji dzisiejszego spotkania omówiliśmy obecną sytuację szpitala – powiedział dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jerzy Szafranowicz. – W ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowaliśmy kontrakty na oddział chirurgii naczyniowej i onkologicznej oraz na karetkę “N” dla maluchów. Analizujemy nasze możliwości finansowe, a także potrzeby szpitala i mieszkańców Częstochowy i okolic. Śląski Oddział NFZ chętnie pomoże szpitalowi na tyle, na ile będzie w stanie.

Zdaniem senatora Artura Warzochy powstanie w Częstochowie centrum urazowego ma bardzo duże znaczenie ze względu na wielkość miasta. – Częstochowa już sama w sobie jest dużym miastem. Trzeba też wziąć pod uwagę wyjątkowość Częstochowy, ponieważ każdego roku przybywa tu ponad 4 mln pielgrzymów i turystów. Bywa tak, że u stóp Jasnej Góry gromadzi się ponad 100 tys. osób i gdyby się, nie daj, Boże, cokolwiek wydarzyło, trzeba natychmiast reagować, dlatego na Parkitce musi być lądowisko dla helikopterów lotniczego pogotowia ratunkowego i świetnie wyposażony oddział ratunkowy. Powstające centrum urazowe to wysiłek środowiska medycznego, będący odpowiedzią na potrzeby pacjentów.

Łączna kwota ogólnopolskiego programu, z którego skorzysta także częstochowski szpital na Parkitce, wynosi 35 mln zł. Biorą w nim udział 93 podmioty z 90 miast.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content