Wieczór Maryjny na Jasnej Górze

Po wakacyjnej przerwie na Jasną Górę powróciły „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II”. Czwarte spotkanie odbyło się w się niedzielnego wieczoru 8 września w Kaplicy Różańcowej.

Spotkania rozpoczęły się już w kwietniu. O całej inicjatywie opowiada o. Wojciech Dec:

Inicjatywa zrodziła się z przeżywania 40. rocznicy pielgrzymki papieża Jana Pawła II na Jasną Górę. Choć zawsze z wielkim poruszeniem serca myślimy o Janie Pawle II, to niekoniecznie już sięgamy do jakiejś głębszej refleksji na temat tego, co nam powiedział. Może łatwiej czasem o pomniki, filmy, czy kremówki, natomiast na pewno najbardziej wartościowe dla wspólnoty Kościoła, dla nas Polaków jest to, co św. Jan Paweł II nam zostawił jako testament swego nauczania.

Tematem wrześniowej katechezy był „Program Duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym”. Mówi prowadzący spotkanie, dr Wincenty Łaszewski:

Prymas Wyszyński zaproponował Kościołowi powszechnemu pomoc ze strony narodu polskiego, która polegała nam tym, że powiedzieliśmy Bogu przez ręce Matki Najświętszej, że jako niewolnicy Maryi jesteśmy gotowi oddać wszystko (łącznie z życiem), by ratować Kościół. To jest esencja tego programu, który Wyszyński odkrył za Bożym natchnieniem jeszcze podczas internowania.

Na kolejne spotkania zaprasza dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, o. Mariusz Tabulski:

Ten wieczór nie kończy naszych spotkań. Następne odbędzie się 13 października. Spotykamy się co miesiąc, w drugą niedzielę każdego miesiąca żeby wracać do tych słów, podzielonych na pewne części, homilii Ojca Świętego i widzieć jak ona była zakorzeniona w przeszłości i jak promieniuje na przyszłość. Nie może Was, Siostry i Bracia zabraknąć na następnych katechezach.

Cykl spotkań będzie kontynuowany aż do grudnia. Katechezy można odsłuchać na stronie Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

KF