„Wiek serca Polaków” – wyniki badań raportu

Model of artificial human heart

Ponad 112 tys. mieszkańców Polski w ramach bezpłatnych badań profilaktycznych prowadzonych przez blisko 3 lata w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” poznało wiek swoich serc. Wyniki raportu zostały ogłoszone 20 listopada podczas gali Heart Forum w Krakowie – spotkania podsumowującego 3 lata kampanii „Ciśnienie na życie”.

Okazuje się, że serca Polaków są o 6 lat starsze od nich samych. Na podstawie danych, zebranych w trakcie trwania trzech edycji udało nam się ocenić rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krwionośnego w społeczeństwie. Z badań wynika, że wiek serca statystycznej Polki przewyższa wiek metrykalny o 4,5 roku, natomiast serce statystycznego Polaka to aż 7 lat więcej niż jego metryka – wyznała Emilia Sawińska, koordynator kampanii „Wiek serca Polaków”.

Głównym założeniem kampanii „Ciśnienie na życie” jest przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie oraz zachęcanie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi. Emila Sawińska wyjaśniła przyczyny różnicy wieku serca statystycznego Polaka występującej w zależności od płci:

Uzasadnieniem różnicy dla wieku serca między płciami jest m.in. większe zainteresowanie swoim zdrowiem u pań. Okazuje się, że ponad 55% przebadanych chętnych, które zgłaszały się do naszych centrów badań to kobiety. Panie – zgodnie z raportem – lepiej dbają o linię, a niewątpliwie właściwa waga sprzyja zachowaniu zdrowego układu krwionośnego.

Do podwyższonego wieku serca panów niewątpliwie przykłada się także zgubny nałóg palenia tytoniu – ponad 27% zbadanych mężczyzn przyznało się do uzależnienia.

PI

źródło: foto: http://pl.depositphotos.com/

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content