Wielkie świętowanie u Jasnogórskiej Matki

Już za dwa dni uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jak co roku gromadzi na Jasnej Górze setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski.

Pątnicy zaczęli swą podróż o wiele wcześniej, ponieważ oblężenie Jasnej Góry trwa już od początku sierpnia. Pielgrzymi docierają do Częstochowy z każdej strony ze śpiewem oraz modlitwą na ustach, przychodząc do Jasnogórskiej Matki z licznymi intencjami. Mówi o. Sebastian Matecki, rzecznik sanktuarium:

– To jest dzień, który bardzo sprzyja pielgrzymowaniu, bo Matka Boża ukazuje cel naszego ziemskiego pielgrzymowania. Niebo, które ona osiąga, jest przygotowane dla wszystkich. Jest to piękny czas pielgrzymowania pieszego, które charakteryzuje ten święty czas przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tutaj na Jasnej Górze.

W ubiegłych latach na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybyło około 150 tysięcy pieszych pielgrzymów z całej Polski. Jest to okazja do modlitwy, ale również do wspólnego wspierania się i dzielenia się z innymi swoimi świadectwami:

– Wszyscy modlą się za siebie nawzajem, dzielą się słowem, swoimi doświadczeniami, nawróceniami, przemianami, uzdrowieniami. Również jest codziennie głęboka modlitwa, Eucharystia, fragmenty brewiarza, nieszpory, różaniec, nowenny, piękne pieśni. Pielgrzymka jest też miejscem krystalizowania się ludzkich powołań — powołań do kapłaństwa, do życia zakonnego, a także do małżeństwa.

Wielkie pielgrzymowanie zamknie pielgrzymka warszawska, która przybędzie na Jasną Górę w wigilię uroczystości:

– Jest to bardzo ważny dzień, który przeżywamy uroczyście na Jasnej Górze. Ten rok to rok dziękczynienia w Kościele polskim za odnowienie relacji dyplomatycznych nuncjatury apostolskiej z narodem polskim.

Głównym punktem uroczystości w czwartek 15, sierpnia będzie suma pontyfikalna na placu przed szczytem. O godzinie 11.00 będzie jej przewodniczyć abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. O godzinie 19.00 Mszę św. odprawi abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

AK