Wigilia w Domu Księży Emerytów

W Domu Księży Emerytów im. św. Jana Pawła II w Częstochowie przy wigilijnym stole zasiedli kapłani, którzy zakończyli posługę.

Towarzyszył im metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, który podczas modlitwy w kaplicy złożył życzenia całej wspólnocie.

– Dzisiaj zebraliśmy się tutaj, by wspólnie wspomnieć atmosferę wpisania własnego imienia w historię Jezusa Chrystusa – mówił metropolita. – Dlatego życzę Wam, żeby ten rok duszpasterski obfitował odnowioną wiarą w niego i w to, że robi wszystko, byśmy mogli przeżyć swoje życie jak najlepiej i jak najowocniej.

Wigilia dla księży emerytów organizowana jest co roku, jednak, jak podkreśla dyrektor placówki, ks. prałat Czesław Mendak, za każdym razem stanowi ona szczególne przeżycie dla osamotnionych mieszkańców Domu.

– Dla wielu księży jest to coś wyjątkowego, bo w wielu przypadkach nie opuszczają oni już mieszkania z racji choroby lub innych fizycznych ograniczeń, w związku z czym możliwość podzielenia się opłatkiem z innymi stanowi dla nich głęboko duchowe przeżycie.

Jak podaje jedna z Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, s. Katarzyna Lenart, wigilia w DKE ma swoją tradycję i zawsze przebiega według pewnego schematu.

– Rano, w dzień wigilii, po Mszy św., przychodzą do nas biskupi – dzisiaj byli u nas abp senior Nowak, bp Przybylski i bp Długosz – opowiada s. Lenart. – Oni wszyscy składają nam zawsze życzenia, później spożywają skromne śniadanie, a potem odwiedzają chorych księży, którzy nie są już w stanie wstać z łóżka.

Dom Księży Emerytów działa już od wielu lat i zapewnia opiekę księżom, którzy zakończyli posługę kapłańską, a którzy, w wielu przypadkach, nie są już w stanie sami o siebie zadbać. Wszystkim mieszkańcom oraz pracownikom ośrodka życzymy, by przeżyli nadchodzący rok w zdrowiu i spokoju.

MSI