Wigilia z Caritas w częstochowskim Klubie Seniora

W częstochowskim Klubie Seniora w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II odbyła się wigilia dla emerytów i rencistów.

Uroczystość miała miejsce dzisiaj i organizowana była przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– To pierwsza z dwóch wigilii, które będą się odbywały na terenie placówki – mówi Roma Pietrzak-Kalemba, kierownik Domu Miłosierdzia. – Spotykamy się już po raz 15., choć nie tylko z okazji Wigilii, ale też dlatego, że jest to jedna z okazji, aby się spotkać, porozmawiać, podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Seniorzy bardzo czekają na ten dzień – przede wszystkim dlatego, że w jego trakcie nie muszą spędzać czasu samemu.

Był to dzień szczególnie ważny dla seniorów, którzy spotykają się, by miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Zapytaliśmy kilku z nich, czym jest dla nich Wigilia.

– Jest to dzień radości – w końcu podczas niego narodził się Zbawiciel. Uważam, że tradycje są piękne i trzeba je podtrzymywać – mówi jedna z seniorek. – Na Wigilię przyszło ok. 50 osób – emerytów lub rencistów – które często czują się samotne. Tutaj mogą one ze sobą porozmawiać i spędzić miło czas, dzięki czemu mogą się poczuć częścią jakieś wspólnoty – mówi senior. – Jest miło, przyjemnie, możemy porozmawiać o wszystkim sprawach – ważnych i ważniejszych. Powiedziałabym, że to coś w rodzaju spotkania przyjacielskiego – dodaje inna seniorka.

Ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas, podkreśla, że zarówno Wigilia, jak i Klub Seniora pozwalają stworzyć jedyną w swoim rodzaju wspólnotę.

– Gdy starsi ludzie spotykają się tutaj i dzielą sobą nawzajem, dodaje im to nowych sił życiowych. Wiele z nich utożsamia się z naszą organizacją, a jednocześnie jest swego rodzaju wolontariuszami, np. gdy biorą udział w naszych zbiórkach żywności. Klub Seniora jednak to coś więcej – seniorzy chodzą do teatru i wyjeżdżają do naszych ośrodków, w których mogą odpocząć, w związku z czym to nie swego rodzaju klub towarzyski, a raczej wspólnota ludzi, którym na sobie zależy i którzy są za siebie wzajemnie odpowiedzialni – podsumowuje ks. Dzierzkowski.

Oprócz tego spotkania, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje wigilię dla osób bezdomnych oraz tych w trudnej sytuacji życiowej. Odbędzie się ona 23 grudnia w ośrodku „Nazaret” przy archikatedrze pw. Świętej Rodziny pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

MSI