Wigilijny turniej szachowy

W Szkole Podstawowej nr 9 im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się turniej szachowy, zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy “Hetman” Częstochowa.

Wydarzenie miało miejsce 18 grudnia i związane było z wigilią. O przebiegu turnieju mówi Elżbieta Pyrkosz, prezes UKS “Hetman” Częstochowa.

– Każdego roku czcimy święta w ten sposób, że organizujemy turniej szachowy, który sam się finansuje, tzn. rodzice najmłodszych uczestników pieką różne ciasta, a wszyscy, którzy tu są, częstują się nimi pomiędzy rundami – wyjaśnia prezes. – Przy podsumowaniu każdy uczestnik otrzymuje nagrodę, przy czym każdą z nich również przynoszą rodzice, a po wszystkim łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia.

Turniej przyciągnął wielu członków klubu, ale też innych miłośników szachów. Zapytaliśmy kilku z nich, co najbardziej podoba im się w tej grze.

– Szachy rozwijają potencjał intelektualny – mówi starszy uczestnik. – Myślę, że najlepszymi cechami szachów są strategia i taktyczne myślenie – dodaje jeden z młodszych graczy. – Od dziecka interesowałem się szachami, ale nie grałem w nie, bo nie miałem okazji. Teraz mam 6-letnią córkę, której się ta gra spodobała, w związku z czym ja też zacząłem intensywnie w nią grać – dorzuca jeszcze jeden uczestnik.

W turnieju wzięło udział kilka prominentnych osobistości. Jedną z nich był prezes częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja S. A., Piotr Apollo, który podczas wydarzenia również nie krył swojej fascynacji grą w szachy.

– Sam kiedyś grałem w szachy, ale zrobiłem od tego 25-letnią przerwę. Dopiero teraz, kiedy mój syn zainteresował się tą grą, postanowiłem do niej wrócić i od tego czasu sam czynnie uczestniczę w zajęciach z nią związanymi – wyjaśnia Apollo. – Również moja córka zaczęła grać w szachy, z czego bardzo się cieszę, bo uważam, że szachy uczą podstaw logiki i matematyki, które na pewno kiedyś przydadzą się jej w życiu – podsumowuje prezes.

Uczniowski Klub Sportowy “Hetman” Częstochowa jest jedynym na terenie powiatu częstochowskiego klubem szachowym prowadzącym przez 24 lata systematyczną działalność szkoleniowo-popularyzatorską w dziedzinie szachów. Swoją działalność kieruje głównie do dzieci i młodzieży, zarówno z terenu miasta Częstochowa jak i pobliskich miejscowości. Klub ma na koncie kilka osiągnięć, m.in. w ubiegłorocznych Drużynowych Mistrzostwach Polski Drużyna Juniorów awansowała do I Ligi, a Drużyna Seniorów zajęła w I Lidze 5 miejsce. Ponadto wśród jego członków znajduje się Mistrzyni Polski Dziewcząt do lat 6 z 2019 roku, a w tym samym roku w Mistrzostwach Śląska w Szachach Szybkich klub zdobył aż pięć medali, w tym 3 złote i 1 srebrny.

MSI