Wirtualne oprowadzenie po wystawie “Dzieje miasta Częstochowy” – zapowiedź

Fot. Radio Fiat

26 sierpnia odbędzie się wirtualne oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Dzieje miasta Częstochowy” organizowane przez Muzeum Częstochowskie. Odbywa się ono w ramach cyklu „Czas na miasto, czas na Muzeum” i w ramach obchodów 800-lecia pierwszej wzmianki w historii o naszym mieście. O szczegółach wirtualnego oprowadzania mówi Mariusz Grzyb z Muzeum Częstochowskiego:

Jest to pierwsze oprowadzanie wirtualne na tej wystawie. Przyczyną jest oczywiście koronawirus, który ogranicza możliwości zwiedzania muzeum. Staramy się namówić częstochowian do poznania historii własnego miasta, a oprowadzania po wystawie organizowane są od początku 2008 roku.

Mimo, że wirtualne oprowadzanie nie daje takiego doświadczenia jak oglądanie wystawy na żywo, to i tak można z niego wiele wynieść. Zdalny sposób prezentacji daje możliwość obejrzenia eksponatów bez wychodzenia z domu:

Przyjęliśmy taką formę, że któryś z kustoszy albo pracowników opowiada o wybranych dziejach, co jest ilustrowane przez kamerę. Cały materiał zostaje umieszczony na stronie muzeum, więc w ten sposób mamy możliwość dotarcia do zwiedzających. Ma on również taki plus, że zawsze można do niego wrócić i przekonać się co jest na wystawie. – mówi Mariusz Grzyb.

Wystawa „Dzieje miasta Częstochowy” jest wystawą stałą. Można oglądać na niej eksponaty pochodzące m.in z okresu pradziejów, średniowiecza, lat utraty i odzyskania niepodległości.

Wcześniej oprowadzenia po wystawie były organizowane na żywo. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że w celu dbania o bezpieczeństwo postanowiono zaprezentować wystawę w formie zdalnej.

Oprowadzenie odbędzie się 26 sierpnia o godz 18:00 na facebooku Muzeum Częstochowskiego. Link do strony: facebook.com/MuzeumCzestochowskie/

WB