„Wiwisekcja balansu”. Niezwykła wystawa o niezwykłym artyście

fot. Muzeum Częstochowskie

W czwartek 18 czerwca na profilu facebookowym Muzeum Częstochowskiego odbyło się wirtualne otwarcie ekspozycji “Wiwisekcja balansu”. Wystawa poświęcona jest twórczości znanego na całym świecie częstochowskiego rzeźbiarza, Jerzego Kędziory.

Ekspozycja stanowi niejako analizę warsztatu artysty. O pomyśle na wystawę mówi Katarzyna Sucharkiewicz, jej kurator.

– Artysta często musiał udzielać odpowiedzi na pytanie, jak te dzieła są wykonywane i właśnie to skłoniło go do przygotowania prezentacji, w której pokazuje warsztat swojej pracy, tzn. poszczególne etapy wykonywania rzeźby od szkiców koncepcyjnych i stworzenia modelu, poprzez wykonywanie wieloczłonowych form i ich montowanie ich na stelażu, aż po efekt końcowy.

Katarzyna Sucharkiewicz wyjaśnia również głębsze przesłanie wystawy.

– Wystawa ta ma w pewien sposób prowokować widza do zadania sobie pytania: Czym jest sztuka? Czy jest nią finalne dzieło, które oglądamy w galerii bądź na prezentacjach plenerowych, czy może raczej jest to sam proces tworzenia?

W Pawilonie Wystawowym zobaczyć można najnowsze prace z cykli „Sportowcy” i „Linoskoczkowie”, a także studia portretowe „figur balansujących” i wizerunki osobowości sztuki, polityki, intelektualistów i ludzi Kościoła. Jedna z prac będzie prezentowana także na zewnątrz, w Parku Staszica. Całość dopełnią fotografie i filmy będące zapisami działań Jerzego Kędziory. Wystawę można oglądać w Pawilonie Wystawienniczym Muzeum Częstochowskiego od wtorku do piątku w godz. 12.00 – 17.00 oraz w w niedzielę i sobotę w godz. 12.00 – 17.30 do 6 września br.

MSI