Wkrótce strajk w DPS-ie

To już pewne: w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie wkrótce rozpocznie się strajk pracowników.

We wtorek i środę 24 i 25 października w placówce przeprowadzono referendum strajkowe, w którym wzięło udział 108 spośród 132 zatrudnionych. Za strajkiem zagłosowały 104 osoby, czyli 96% biorących udział w referendum. Termin rozpoczęcia bezterminowego protestu wyznaczono na piątek 3 listopada – o godzinie 10:00 pracownicy odstąpią od pracy. Ich postulat dotyczy podwyżki wynagrodzeń o 250 zł miesięcznie, a nie – jak proponuje miasto – o 150 zł.

Pracownicy żądają wypłacenia uzgodnionych w dniu 15 września 2017r. z dyrekcją oraz zastępcą prezydenta Miasta Częstochowy podwyżek wynagrodzeń zasadniczych w wysokości 250 zł od 1 października br. Negocjacje płacowe z dyrekcją DPS-su trwały od marca, a ich wypłata może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu przez władze miasta Częstochowy jako właściciela placówki. Do dnia dzisiejszego Prezydent Częstochowy nie podjął decyzji w tej sprawie, a zatem Dyrekcja placówki nie może naliczać wyższych wynagrodzeń – czytamy w komunikacie przesłanym przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Regionu Częstochowskiego.

W trakcie strajku wyznaczone osoby będą zapewniały opiekę nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.