Wnioski o pomoc dla rolników w związku z pandemią

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski i Wiceminister Rolnictwa Ryszard Kamiński/fot. gov.pl

Na przełomie sierpnia i września rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie dla gospodarstw rolnych dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, a w listopadzie rolnicy otrzymają środki. Takie informacje przekazał wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński na wspólnej konferencji z szefem resortu Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Do rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą i do producentów roślin ozdobnych trafi w sumie ponad miliard euro. Maksymalna pomoc na gospodarstwo nie może przekroczyć 7 tysięcy euro, czyli około 30 tysięcy złotych. Pomoc dla rolników będzie finansowana z części środków przyznanych Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński powiedział, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje już cały system informatyczny, obsługujący proces składania maksymalnie uproszczonych wniosków. Zaznaczył, że część danych dotyczących gospodarstwa rolnika Agencja posiada już w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

– To właściwie jeżeli taki wniosek złoży, Agencja będzie mogła poprzez swój system informatyczny potwierdzić, że taka pomoc się należy temu rolnikowi – wyjaśniał wiceminister.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim branże uzależnione od eksportu, bo te najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o producentów wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, baraniny i produktów mlecznych, a także o producentów roślin ozdobnych.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że maksymalna kwota wsparcia, czyli 7 tysięcy euro, wynika z unijnego prawa. Zaznaczył także, że resortowi zależało na objęciu wsparciem jak najwięcej małych gospodarstw, „dlatego ten limit dolny jest bardzo niski”. Uzyskanie wsparcia będzie uzależnione od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie. Rolnicy posiadający co najmniej 3 sztuki bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od roku do dwóch lat, mogą starać się o pomoc od 5100 złotych, a ci, którzy utrzymują co najmniej 3 krowy typu mlecznego lub kombinowanego, w wieku powyżej dwóch lat – o kwotę co najmniej 1000 złotych.

Dla rolnika posiadającego co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie przewidziano pomoc od 4500 złotych. Dla hodowców co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od roku – dofinansowanie od 1800 złotych, a dla hodowców co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, również w wieku od roku – od 1000 złotych.

O wsparcie mogą ubiegać się również rolnicy hodujący drób. Dla tych, którzy mają co najmniej tysiąc sztuk kurcząt, gęsi i indyków, przewidziano dofinansowanie od 2200 złotych. Taka sama kwota obowiązuje w przypadku rolników utrzymujących co najmniej tysiąc sztuk drobiu nieśnego. Dla producentów posiadających co najmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 metrów powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych kwota wsparcia to co najmniej 1400 złotych. W przypadku większej skali produkcji kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe.

Źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Jasik/w dyd

Skip to content