Wnuczka Piłsudskiego w Częstochowie

12 czerwca Częstochowę odwiedziła wraz z rodziną, wnuczka Józefa Piłsudskiego Joanna Onyszkiewicz – córka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej. Goście przyjechali na zaproszenie Mariusza Kolmasiaka, badacza dziejów Józefa Piłsudskiego, popularyzującego postać Marszałka wśród częstochowian.

Tematem rozmowy była postać Marszałka, jego żony i córek – historii ich rodziny od jego dzieciństwa po śmierć, ale również późniejszych losów, w tym lat spędzonych po 1939 r. na emigracji. Wnuczka Marszałka Piłsudskiego Joanna Onyszkiewicz wskazała, że w jej rodzinnym domu nie było jakiegoś szczególnego gloryfikowania postaci Marszałka. Podzieliła się także refleksją dotyczącą życia na emigracji. W trakcie rozmowy poruszono również wątek trwającej budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W ramach akcji „Aleje tu się dzieje” planowane są kolejne spotkania, 17 lipca o godz. 18 przed budynkiem odwachu wystąpi grupa rekonstrukcyjna Legionów Polskich. Na 21 sierpnia natomiast zaplanowano spotkanie z fotografem, który zajmuje się cyfrową rekonstrukcją starych fotografii z okresu międzywojennego.

PNP