Wojewódzkie ćwiczenie z zakresu zarządzania kryzysowego

maluch

Na terenie Politechniki Częstochowskiej między domami studenckimi “Bliźniak” i “Maluch” oraz w wydzielonej części domu studenckiego “Bliźniak” odbywają się wojewódzkie ćwiczenie z zakresu zarządzania kryzysowego. Politechnika Częstochowska jako jedyna wyższa uczelnia z woj. śląskiego bierze w nim udział. Tematem ćwiczenia jest zwalczanie choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej ludzi pk. “Kwarantanna 2015”.
Cel ćwiczenia: sprawdzenie procedur administracyjnych w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, weryfikacja miejsc kwarantannowych, weryfikacja kompetencji poszczególnych jednostek biorących udział w ćwiczeniu.
Ćwiczenie zostało zarządzone przez wojewodę śląskiego w dniu 15.02.2015 i jest kontynuacją ćwiczenia pk. Wirus 2014. Scenariusz tego ćwiczenia obejmował rozpoznanie i hospitalizację chorego na wysoce zakaźną chorobę (patogen – wirus Ebola) oraz jednocześnie obserwację tych samych objawów charakterystycznych dla choroby wysoce zakaźnej u studenta Politechniki Częstochowskiej, który powrócił niedawno z praktyk zagranicznych w ramach programu wymiany studentów “Erasmus”. Student zostaje przewieziony do Szpitala w Cieszynie i tam poddany hospitalizacji. Natomiast scenariusz ćwiczenia “Kwarantanna 2015” rozpoczyna się w chwili podjęcia decyzji o poddaniu kwarantannie osób, które kontaktowały się z osobami podejrzanymi o zachorowanie. Ćwiczenie będzie się odbywać jednocześnie w Politechnice Częstochowskiej (dzięki aprobacie Pani Rektor Marii Nowickiej-Skowron), w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego) w Katowicach,  w Raciborzu oraz w nieznanym jeszcze obiekcie kwarantannowym (losowanym z obiektów znajdujących się na liście wojewody śląskiego).
W ćwiczeniu biorą udział: administratorzy obiektów kwarantannowych wskazanych w zarządzeniu wojewody (33 obiekty kwarantannowe), jednostki samorządu terytorialnego (27 jednostek), stacje sanitarno-epidemiologiczne (12 jednostek) oraz Policja (29 jednostek) razem około 101 jednostek z całego województwa śląskiego. Wśród obiektów kwarantannowych na liście wojewody śląskiego znalazł się obiekt administrowany przez Politechnikę Częstochowską tj. Dom studenta „Bliźniak.
Ćwiczenie w Częstochowie będzie przebiegać w kilku etapach od godz. 8:00 do 15 tej:
1. Wręczenie studentom decyzji o poddaniu ich kwarantannie, czyli całkowitej izolacji od otoczenia na określony okres czasu (np. wirus Ebola około 21 dni) .
2. Przeprowadzenie w asyście kordonu Policji do namiotu i komory dekontaminacyjnej (plac między domami studenckimi “Bliźniak” i “Maluch”) oraz przeprowadzenie zabiegu dekontaminacji (czyli mycia całego ciała osoby izolowanej)
3. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie dbając o zachowanie odpowiednich standardów będą pomagać studentom w przeprowadzeniu procesu dekontaminacji, a następnie wręczą osobom izolowanym odzież podekontaminacyjną.
4. Tak przygotowani pozoranci zostaną przeprowadzeni pod asystą Policji i Straży Miejskiej do obiektu kwarantannowego (dom studencki “Bliźniak”). Teren wokół domu studenckiego będzie oznakowany, ogrodzony i otoczony kordonem Policji.
5. W domu studenckim będzie wydzielona specjalna strefa odizolowana od reszty budynku, w której będą przebywać osoby poddane kwarantannie. Wstęp do tych kilkunastu pomieszczeń będzie możliwy tylko za okazanie specjalnej przepustki.
6. W strefie izolacji będzie prowadzona obserwacja medyczna osób poddanych kwarantannie osoby te będą miały zapewnione również wsparcie psychologiczne.
7. Po decyzji powiatowego inspektora sanitarnego o zakończeniu kwarantanny i zarządzeniu wojewody ćwiczenia zostaną zakończone
Politechnika Częstochowska bierze udział w ćwiczeniach dwutorowo z jednej strony jest administratorem obiektu kwarantannowego w domu studenckim “Bliźniak”, a z drugiej strony przygotowuje obserwatorów ćwiczenia oraz pozorantów (osoby poddane kwarantannie). Jest to możliwe dzięki współpracy Instytutu Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa Wydziału IPiTM naszej Politechniki w dziedzinie zarządzania kryzysowego z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W wyniku tej współpracy studenci Politechniki Częstochowskiej kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa na Wydziale IPiTM odbywają praktyki studenckie w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW. Studenci mają możliwość poznania w praktyce obsługi zdarzeń kryzysowych typu: pożary, powodzie, wypadki i katastrofy komunikacyjne, budowlane, uwolnienia środków toksycznych czy epidemie chorób zakaźnych. W procesie dydaktycznym naszych studentów wykorzystywany jest zakupiony system do rejestracji zdarzeń kryzysowych e-CZK wykorzystywany w rzeczywistej obsłudze tego typu zdarzeń w Wydziale Bezpieczeństwa ŚUW. Udział naszych studentów, jako pozorantów i pracowników Instytutu Przeróbki Plastycznej i Inżynierii Bezpieczeństwa, jako obserwatorów w ćwiczeniu Kwarantanna 2015 pozwoli na nabycie doświadczenia w tego typu sytuacjach oraz poznania, weryfikacji i tworzenia nowych procedur w takich zdarzeniach. Do tej pory stan przygotowań obiektu kwarantannowego w Częstochowie (tj. Politechnika Częstochowska, Powiatowy Inspektorat Sanitarno-epidemiologiczny (PIS) w Cz-wie i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Cz-wie) został wysoko oceniony przez organizatora ćwiczeń dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW pana Grzegorza Kamienowskiego.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content