Województwo śląskie będzie obchodziło Dzień Nauki Polskiej

19 lutego będzie dniem szczególnym dla polskiej edukacji i nauki. Po raz pierwszy w historii będziemy obchodzić Dzień Nauki Polskiej.

3 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, powołującą nowe święto. Jego celem ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców. Dzień Nauki Polskiej będzie obchodzony także w województwie śląskim. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zaplanował różnego rodzaju wydarzenia w wielu miastach naszego regionu.

– To kolejna wspaniała okazja, aby pokazać potencjał naukowy, skupiony w instytucjach i jednostkach, zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik instytucji. – Chcemy pokazać, że mamy się czym pochwalić i zachęcić najmłodszych do tego, aby poobcowali z nauką i przekonali się, że nauka to także zabawa.

Dzień Nauki Polskiej obchodzony będzie również w Częstochowie.

– Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie zaprasza na wideokonferencję dla nauczycieli pt. „Od Mikołaja Kopernika do Enigmy. Polscy naukowcy, którzy zmienili świat”, warsztaty pt. „Dzień Nauki Polskiej. Wykorzystanie metody escape room do zainteresowania uczniów osiągnięciami polskiej nauki” oraz zajęcia biblioteczne w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej – wymienia rzecznik.

Dzień obchodów nie został ustalony przypadkowo – 19 lutego to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nauki polskiej. W obchodach Dnia Nauki Polskiej, poza Częstochową, będzie można wziąć udział m.in. w Katowicach, Bielsku-Białej, Sosnowcu, Raciborzu i Rybniku.

MSI

Fot.: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego