Fot. czestochowa.pl

Wreszcie – długo wyczekiwane, a przede wszystkim darmowe – już są. Od wtorku 22 września na terenie Częstochowy pojawiły się pierwsze czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W ramach Centrum Usług Komunalnych miasto dołącza do partnerów projektu „elektryczne śmieci” realizowanego przez takie firmy jak MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko i organizację odzysku AURAEKO. Projekt skoncentrowany jest na tym, aby maksymalnie ułatwić mieszkańcom pozbycie się elektroodpadów, a charakterystyczne, czerwone pojemniki rozmieszczone na terenie miasta wpisują się w ideę „Smart City”.

– 32 pojemniki ustawiane są w różnych dzielnicach miasta. Dzięki temu nie będzie trzeba tracić czasu na dojazd i szukanie odpowiedniego kontenera na zużyty sprzęt. Do charakterystycznych czerwonych pojemników może trafiać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, nieprzekraczający 50 cm. Są to, np. smartfony, laptopy, myszki komputerowe oraz zużyte baterie. Warto pamiętać, że dzięki recyklingowi nieużywany, zniszczony lub zepsuty sprzęt może zostać powtórnie wykorzystany. W ramach umowy/współpracy Częstochowianie będą mogli oddawać zużyty sprzęt bezpłatnie. Równie istotne jest to, że umowa nie obciąży finansowo miasta – mówiła Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.

W ramach projektu jesienią zadebiutuje również szkolne centrum recyklingu, będące nowoczesną platformą edukacyjną, na której uczniowie, nauczyciele i rodzice znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu.

– Wartością dodaną do realizowanego projektu będzie też pasieka. Już wiosną w Częstochowie staną ule, również w wyrazistej, czerwonej barwie. Wykonane będą w części z materiałów pochodzących z recyklingu – dodała Sylwia Bielecka.

Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt darmowej możliwości wyrzucania elektrośmieci w Częstochowie. Jest to o tyle pozytywna wiadomość, że za wyrzucanie tradycyjnych odpadów mieszkańcy płacą niemało.

Pierwsze 14 pojemników pojawi się prawdopodobnie w następujących lokalizacjach:
1. ul. POW 30 – okolice siedziby administratora zasobów komunalnych ZGM TBS Sp. z o.o.
2. ul. Witosa 1b przy administracji jednego z osiedli SM PÓŁNOC
3. ul. św. Jadwigi – na wysokości Parku Wypoczynkowego Lisiniec lub w głównej alejce prowadzącej do Parku
4. Promenada Czesława Niemena – naprzeciwko CH Promenada
5. Pasaż Stasieckiego/Mościckiego
6. ul. Festynowa (zatoczka)
7. Dźbów, osiedle przy ul. Rydla/Drzymały
8. ul. Mickiewicza, obok postoju Taxi
9. róg ul. Bienia i ul. Bohaterów Katynia
10. Tysiąclecie – przy głównym wejściu na odkrytą pływalnię MOSiR przy ul. Dekabrystów
11. Wały Dwernickiego – przy administracji osiedla ZGM TBS Sp. z o.o
12. róg ul. Sabinowska/Piastowska
13. ul. Perepeczki obok Stacji Pogotowia Ratunkowego
14. CH Estakada, ul. Jagiellońska.

BNO

Skip to content