Wspólnota bł. Euzebiusza na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa zjazd Wspólnoty bł. Euzebiusza, w szczególnym 750. roku śmierci założyciela zakonu Paulinów. W dniach od 17 do 19 stycznia członkowie wspólnoty modlą się i biorą udział w katechezach oraz nabożeństwach. 

-Wspólnota bł. Euzebiusza to jest jedno z wielu dzieł naszego zakonu, ale z racji jubileuszu śmierci naszego założyciela chcemy zauważyć w naturalny sposób tę wspólnotę, która nosi jego imię. Myślę, że to zauważenie jest takim akcentem, który ma w symboliczny sposób wskazać na wszystkie osoby, które są z Paulinami związane, których możemy określić jako naszych przyjaciół.

– tłumaczy paulin, o. Marek Nowacki, opiekun wspólnoty.

Głównym punktem sobotniej części spotkania była Msza św. w kaplicy Domu Pielgrzyma. W homilii o. Marek Nowacki zwrócił uwagę na intelekt, jako szczególnie ważny czynnik kształtujący działania bł. Euzebiusza. Kaznodzieja podkreślił, że w dzisiejszych czasach potencjał intelektu zbyt często przyćmiewany jest innymi priorytetami:

-Czymś bardzo zasadniczym, nawet warunkującym dojrzałość duchową jest intelekt. Zapominamy o tym. Często sprowadzamy wiarę do emocji, zwłaszcza w naszych czasach, które ubóstwiły w pewien sposób emocjonalność człowieka. Wszytko warunkuje się tym, co lubię, albo czego nie lubię, co sprawia mi komfort, albo go odbiera. Dziś wszystko się „lajkuje”, czyli lubię – przyjmuję, nie lubię – odrzucam. Ileś rzeczy odhaczam, a resztę rzeczy wyrzucam, bo mi się to nie podoba.

Szczególną troską modlitewną członkowie Wspólnoty otaczają sprawę powołań do Zakonu, i całe dzieło formacji zakonnej: młodych ludzi rozeznających powołanie, nowicjuszy, kleryków, braci juniorystów.

W program zjazdu wpisane zostały także niedzielne „zewnętrzne” obchody odpustu św. Pawła w bazylice jasnogórskiej.

Jakub Szewczyk