W czwartek 12 września w południe w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi miała miejsce uroczystość Wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi. Tego dnia w kościele rektorackim obchodzone są także uroczystości odpustowe.

Wspomnienie Imienia Maryi w odniesieniu historycznym jest związane z królem Janem III Sobieskim.

Rozpowszechnienie tego święta w całym Kościele wiąże się z wiktorią wiedeńską, tzn. ze zwycięstwem polskiego króla Jana III Sobieskiego z wojskami zjednoczonymi nad potęgą muzułmańską pod Wiedniem, która właśnie przypadła na ten dzień. Z tej racji Stolica Apostolska rozszerzyła to świętowanie, które było w liturgii obecne – mówił rektor kościoła Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie ks. dr Mikołaj Węgrzyn.

W tym szczególnym dla kościoła rektorackiego dniu Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Paweł Maciaszek. W homilii duchowny mówił o tym, że Bóg chce, aby człowiek uczestniczył w Bożej tajemnicy.

– Spoglądamy na Matkę Najświętszą i widzimy Jej obecność w tajemnicy Chrystusa. I dostrzec rolę Maryi w historii zbawienia to już bardzo dużo. Niektórzy specjalizują się w mariologii, chcąc dużo wiedzieć o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa – głosił ks. Maciaszek.

Początkowo Wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi obchodzono w niedzielę po Narodzeniu Matki Bożej, dopiero papież Pius X w roku 1911 przeniósł je na 12 września. Od 1960 r. obchód Najświętszego Imienia Maryi ma rangę tylko wspomnienia dowolnego.

BNO

Skip to content